…i, co ważne, można je znaleźć w centrum Zabrza! Filia nr 12 „książki mówionej” MBP w Zabrzu zaprasza na lekcje biblioteczne „wokół maszyny brajlowskiej”. Zobaczycie, jak działa taka maszyna, poznacie podstawy języka migowego, a także dotkniecie książek innych niż wszystkie. Dowiecie się, jak porozumiewają się i czytają osoby głuche i niewidome.
Lekcje biblioteczne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży odbywają się w czwartki. Zajęcia dostosowane są nie tylko do wieku, ale i zainteresowań uczestników. Spotkania wykorzystują aktywne metody pracy – mają charakter warsztatów angażujących uczniów.
Rezerwacja terminów pod numerem tel. (32) 275 38 64.
Filia nr 12 „książki mówionej” – Zabrze, ul. Wyzwolenia 2 zaprasza!
Tematy zajęć:
► „Dotknąć druku, zobaczyć słowo. Książka dotykana, bajka migana, czyli przez każdego czytana” – omówienie rodzajów książek dla osób o specjalnych potrzebach czytelniczych w oparciu o zbiory filii dla niewidomych.
► „Od kropki do kropki” – krótka historia systemu brajla. Prezentacja tworzenia sześciopunktu, czytanie i pisanie na maszynie brajlowskiej.
► „Mówiące dłonie” – prezentacja języka migowego, prezentacja sposobu komunikacji z osobami głuchymi.
► „Od pióra trzcinowego do audiobooka” – krótka historia książki. Prezentacja rozwoju książki na przestrzeni wieków.
► „Tomek, mój niewidomy przyjaciel” – omówienie jakości życia, kultury osób niewidomych.
► „Ula, moja głucha koleżanka” – omówienie jakości życia, kultury osób głuchych.
► „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” – zajęcia dla osób, które w obecności osób niepełnosprawnych czują się spięte i zakłopotane, bo nie wiedzą, jak się zachować.