„Wśród lasów i wód, nad samą granicą, leży wioska Makoszowy. Z daleka widać wysokie, groźne kominy i szyby „Delbryka”, a u jej stóp rozległą osadę polską”. Tak w 1933 r. pisała o Makoszowach ich mieszkanka Franciszka Ruda w dzienniku „Polska Zachodnia”.
„Nasze Makoszowy” to szósty już album wydawany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu w serii „Dzielnice Zabrza”. Trudna, barwna i jakże piękna historia tej dzielnicy opisana została na ponad 230 stronach publikacji. Ważne fakty historyczne przeplatają się tu z codziennością niegdysiejszych i obecnych mieszkańców, a wszystko to wzbogacone jest mnóstwem unikalnych fotografii, stając się tym samym bezcenną pamiątką dla nas oraz kolejnych pokoleń.
Album jest pokłosiem spotkań z mieszkańcami dzielnicy oraz warsztatów fotograficznych. Stanowi próbę zatrzymania w słowie i fotografii historii ludzi mieszkających na wielokulturowym obszarze byłego pogranicza.
Publikacja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych przeszłością swojej małej ojczyzny, a szczególnie do młodszego pokolenia, ma zachęcić ich do odkrywania nieznanego oblicza otaczającego ich świata. Zawarte treści (historia, kościół, szkoła, miejsce pracy, wspomnienia mieszkańców oraz spacer po dzielnicy) uzupełnione zostały unikatowymi fotografiami, pochodzącymi między innymi ze zbiorów prywatnych.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Ocalić przed zapomnieniem – „Nasze Makoszowy” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.