Początki internetu sięgają końca lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a wkrótce potem w trzech następnych zainstalowano w ramach eksperymentu pierwsze węzły sieci ARPANET – bezpośredniego przodka dzisiejszego internetu. Od tego czasu świat pogalopował, a postęp w dziedzinie technologii u wielu ludzi powoduje zawrót głowy. Czy chcemy tego, czy nie, żyjemy w globalnej wiosce, którą oplata ogólnoświatowa sieć WWW. Młodzi ludzie na ogół odnajdują się w niej doskonale, korzystając z niej codziennie – i, niestety, nie zawsze rozsądnie. Biblioteczne warsztaty nowych mediów dla uczniów zabrzańskich szkół średnich zostały przygotowane z myślą, aby pokazać im, jak w sensowny sposób wykorzystać możliwości, które daje wirtualny świat, i podsunąć narzędzia do własnego w nim zaistnienia i przekazywania interesujących treści w atrakcyjny dla odbiorców sposób.
W ramach projektu „Born in the U.S.A.” odbyły się cztery warsztaty dla młodzieży.
Dziennikarka i medioznawczyni Paulina Świtała wprowadziła uczestników w świat nowych mediów, wskazując na możliwości, ale też zagrożenia związane z obecnością m.in. na portalach społecznościowych.
Rafał Przybylok – znawca herbaty, współautor cieszącego się dużą popularnością vloga „Czajnikowy.pl” – zachęcał do spróbowania swoich sił w tej formie przekazu i instruował uczestników warsztatów, jak się zabrać za tworzenie vloga.
Podobnie praktyczny wymiar miały warsztaty blogera książkowego Patryka Obarskiego, który z kolei opowiadał o historii swojego bloga i udzielił wskazówek chętnym do pójścia w jego ślady.