Dzieci są wspaniałymi czytelnikami, ale potrzebują dorosłych by ich odpowiednio poprowadzili. Jak to zrobić będą opowiadać eksperci podczas seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”. Zapisy trwają. Nie zwlekaj i dołącz już dziś.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach filia w Zabrzu zapraszają nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycieli-polonistów, pracujących we wszystkich typach szkół oraz bibliotekarzy z wszystkich typów bibliotek do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium, które jest realizowane w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie czwarte”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.
Seminarium odbędzie się 22 października 2020 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu przy ul. 3 Maja 91A. Początek o godz. 10.00. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 9.00.
Udział w seminarium jest bezpłatny. Koszty dojazdu pozostają po stronie uczestnika. Liczba miejsc na seminarium jest ograniczona, zgłoszeń można dokonywać przez wysłanie zeskanowanych formularzy zgłoszeniowych na adres: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.
Zapisy prowadzone są do wyczerpania miejsc, o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Po przesłaniu zgłoszeń uczestnicy seminarium otrzymają potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i zakwalifikowania się na seminarium.
PROGRAM SEMINARIUM
9.00-10.00 Rejestracja uczestników
10.00-10.05 Rozpoczęcie seminarium: powitanie gości i uczestników przez dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu Tomasza Iwasiów
10.05-10.10 Otwarcie seminarium przez dyrektora Biblioteki Śląskiej prof. Zbigniewa Kadłubka
10.10-10.50 Książki dla dzieci i młodzieży w epoce rewolucji cyfrowej: e-czytanie, e-booki, aplikacje książkowe
dr Michał Zając
Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. W latach 2012-2019 pełnił funkcję zastępcy kierownika studiów podyplomowych „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”. Jest członkiem Pracowni Interdyscyplinarnych Badań Książki obrazkowej przy Uniwersytecie Gdańskim. Działa w organizacjach pozarządowych związanych z książką, bibliotekami i ruchem wydawniczym: Fundacja Info XXI, Polskie Towarzystwo Bibliologiczne, Polska Sekcjia IBB.
10.50-11.30 Jak nie zwariować z lekturami szkolnymi? Dlaczego w szkole nie warto myśleć o kanonie literackim
dr Mikołaj Marcela
Nauczyciel akademicki i pisarz. Doktor nauk humanistycznych. Autor bestsellerowych poradników dla rodziców „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” i „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem” oraz vege kryminałów dla dzieci z serii „Best Seler”. Wicedyrektor kierunków: Sztuka pisania, Twórcze pisanie i marketing wydawniczy na Uniwersytecie Śląskim. Moderator procesu Design Thinking. Tutor w rozmaitych programach edukacyjnych.
11.30-12.00 Przerwa kawowa
12.00-12.40 Współczesny kanon książkowy – perspektywa dorosłych, perspektywa dzieci i nastolatków
prof. Grzegorz Leszczyński
Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej na Wydziale Polonistyki UW. Ostatnio wydał m.in. monografię „Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko” oraz leksykon „Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze”.
12.40-13.20 W przystępny sposób o trudnych sprawach. Jak rozmawiać z dziećmi o problemach naszych czasów
Marcin Szczygielski
Autor książek dla dzieci i młodzieży, zdobywca prestiżowych nagród. Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Laureat Nagrody Dużego Dongaza za powieść „Za niebieskimi drzwiami” i Zielonej Gąski za „Czarownicę piętro niżej”. Tytuł Książki Roku PSIBBY otrzymały także „Klątwa dziewiątych urodzin” (2016) i „SerceNeftydy”(2017). Dwukrotny zwycięzca konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” (2018 i 2019).