W dniach od 15 do 21 maja przygotowaliśmy dla naszych czytelników sesję naukową, spotkanie autorskie oraz szereg innych zajęć. Sprawdźcie, co będzie się działo w nadchodzącym tygodniu.
15 maja 2023, 16.30
Ocalić od zapomnienia – sesją naukowa
Wyjątkowe miejsce i wyjątkowe spotkanie. Zapraszamy do byłego areszt śledczego w Zabrzu na sesję naukową, organizowaną wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym Sekcja Historii Więziennictwa oraz NSZZPiFW. W programie przewidziano wykłady:
• dr Michał Spurgiasz – Województwo Śląskie w II Rzeczypospolitej
• prof. w. dr h.c med. Łukasz Karol Uliasz – Polski żołnierz i funkcjonariusz wobec wschodu
• Grzegorz Grześkowiak – Funkcjonariusze Policji Górnego Śląska, ofiary zbrodni NKWD na wschodzie
• Roman Wójcicki – Straż Więzienna 1918-1945 ocalić od zapomnienia
• dr Grzegorz Fuchs – Służba Więzienna tradycja i nowoczesność
Spotkaniu towarzyszą również wystawy poświęcone historii więziennictwa.
Na sesje obowiązują zapisy – mailowo: sesjanaukowa@biblioteka.zabrze.pl lub telefonicznie: 32 271 42 24.
Sesja naukowa realizowane w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 5”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
16 maja 2023, 16.00
Czytelnia pod chmurką
Plac przed Teatrem Nowym ożyje wraz z książkami. Nie ma nic lepszego, niż popołudniowe czytanie książek i to jeszcze w towarzystwie. Serdecznie zapraszamy do „Czytelni pod chmurką”, happeningu czytelniczego organizowanego wspólnie z Biblioteką III LO w Zabrzu, Fundacją Wspierania Rozwoju Szkoły „Nasza Trójka” działającą przy III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach Filią w Zabrzu oraz MDK nr 2 w Zabrzu.
16 maja 2023, 16.00
Decoupage dla dzieci
Wypożyczalnia Popularnonaukowa zaprasza dzieci na bardzo ciekawe zajęcie kreatywne.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”
17 maja 2023, 17.00
Spotkanie autorskie z Jędrzejem Pasierskim
Jędrzej Pasierski – autor thrillera „W imię natury” oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: Dom bez klamek, Roztopy, Czerwony świt, Kłamczuch i Gniazdo. Za książkę „Roztopy” został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku. Laureat drugiego wyróżnienia w konkursie Czarny Kapelusz organizowanym przez Poznański Festiwal Kryminału „Granda” za kreację postaci komisarz Niny Warwiłow. Za Czerwony świt otrzymał nominację do Nagrody Złotego Pocisku i tytuł kryminału roku 2020 wg. „Książek. Magazynu do czytania”, a za Kłamczucha – wyróżnienie w konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Również autor superprodukcji audio Wodnik z Andrzejem Chyrą i Agnieszką Żulewską w rolach głównych.
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 5”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
18 maja 2023, 15.00
Biblioteczny pokaz mody
Filia nr 20 przy pl. Warszawskim zamieni się w wybieg, a czytelnicy przeobrażą się w modeli i modelki. Temat przewodni – oczywiście biblioteka. To będzie niecodzienne wydarzenie i spotkanie dzieci z modą.
Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”.