Wielki Dzień Pszczół 2024

Już po raz 5. łąkę w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu zamieniliśmy się w prawdziwy raj dla miłośników pszczół, natury, kultury i książek. Nie zabrakło również spotkania autorskiego.

24 sierpnia 2024 roku spotkaliśmy się z czytelnikami i miłośnikami książek n a łące w Miejskim Ogrodzie Botaniczny w Zabrzu na Wielkim Dniu Pszczół jak zawsze przyciągnął tłumy odwiedzających, którzy zgromadzili się, aby świętować te niezwykłe owady, spotkać autorów i obejrzeć spektakl.

Dzień rozpoczął się od fascynującego spotkania pt. „Sekretne Życie Pszczół”, które poprowadziła Urszula Mazurowska. Uczestnicy mieli okazję zgłębić tajemnice życia pszczół i zrozumieć, jak ważne jest ich zachowanie dla utrzymania bioróżnorodności.

Następnie pod płacząca wierzbą zagościły aktorki z Teatru Nowego w Zabrzu, które zrobiły wprowadzenie do spotkania autorskiego. Zaprezentowały się w strojach skarpetek ze spektaklu „, przeprowadziły krótki kurs gotowania oraz przeczytały fragment książki „Niesamowite”. Był to idealny prolog do spotkania z Justyną Bednarek, autorką serii książek o przygodach skarpetek, która zafascynowała zarówno dzieci, jak i dorosłych swoimi opowieściami.

Wielki Dzień Pszczół to nie tylko edukacja, ale także świetna zabawa. Na łące można było pograć w gry planszowe, zrobić sobie przypinkę i linoryt z ulubionymi postaciami, poczytać książki i znaleźć taka, która przypadnie do gustu dzieciakom i zachęci je do często odwiedzania biblioteki. Dla najmłodszych przygotowano także spotkanie z bohaterką książeczek edukacyjnych „KICIA KOCIA”. Wydarzenie odbyło się w malowniczym otoczeniu Miejskiego Ogrodu Botanicznego, co dodatkowo podkreśliło jego wyjątkowy charakter.

To był dzień pełen wrażeń, który z pewnością na długo zostanie w pamięci uczestników. Nie tylko dostarczył on mnóstwa wiedzy o pszczołach i ich znaczeniu dla środowiska, ale także pokazał, jak ważne jest, abyśmy wszyscy dbali o nasze małe, ale niezwykle ważne przyjaciółki – pszczoły. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję tego wydarzenia i mamy nadzieję, że będzie ono kontynuować swoją misję edukowania i inspirowania kolejnych pokoleń.

Wielki Dzień Pszczół zrealizowano w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.