Francuskie ścieżki polskich powrotów

Podczas spotkania z Aleksandrą Suławą, autorką książki „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji” – otworzyliśmy drzwi do świata pełnego rodzinnych historii i tajemnic…

Wspólnie przenieśliśmy się do momentu powrotów – tych nieoczywistych, zarówno polskich, jak i francuskich. Zabrze, odgrywa kluczową rolę w tej opowieści. Autorka z niezwykłą wnikliwością przygląda się losom emigrantów, którzy wracają tutaj z Francji, niosąc ze sobą bagaż wspomnień, nadziei i doświadczeń. To pełne refleksji spojrzenie na nasze korzenie i przeszłość, którą często odnajdujemy bliżej, niż nam się wydaje. Zabrze ukazało się nam na nowo, jako most między Polską a Francją.

Dzięki spotkaniu mogliśmy nie tylko zagłębić się w treść książki, ale także otworzyć na osobiste refleksje. Była to wyjątkowa podróż w głąb rodzinnych sekretów i powrotów, które wciąż rezonują z teraźniejszością, przypominając, że przeszłość ma niezwykłą zdolność do powracania w najmniej oczekiwany sposób.

Serdecznie dziękujemy Pani Aleksandrze za to inspirujące spotkanie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Reporterskim okiem”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.