Jak budować przyszłość bez stereotypów?

Paulina Świtała podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami klas czwartych II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara w Zabrzu.

Warsztaty skupiały się na tym, jak młodzi ludzie mogą świadomie kształtować swoją przyszłość i jak radzić sobie z wyborami, które stoją przed nimi po zakończeniu szkoły.

Poruszyliśmy ważny temat stereotypów społecznych, które kształtują nasze postrzeganie ról płciowych, pochodzenia czy statusu społecznego. Paulina uświadomiła młodzieży, jak te przekonania mogą nas ograniczać w podejmowaniu decyzji o przyszłości, i jak istotne jest, by budować swoją ścieżkę rozwoju w oparciu o indywidualne aspiracje, a nie oczekiwania społeczeństwa.

Dyskutowaliśmy też o stereotypach, budowaniu ścieżki kariery, własnej marki i rozwoju osobistym. Rozmawialiśmy o tym, jak często stereotypy wpływają na nasze decyzje zawodowe – od przekonania, że pewne zawody „nie są dla nas”, po presję społeczną, która skłania do podążania za z góry określonymi ścieżkami. Paulina pomogła spojrzeć na te kwestie z nowej perspektywy, pokazując, że warto odrzucić schematy i szukać drogi zgodnej z własnymi pasjami i talentami.

Dziękujemy II LO za wspólną organizację zajęć!

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce”, prowadzony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) we współpracy z Save the Children International.