O ważnych problemach warto rozmawiać. Tym razem poruszyliśmy kwestie uzależnienia młodzieży od telefonu, komputera, gier i internetu.
W ramach cyklu warsztatów „Na zdrowie… Czytaj!” 23 października spotkaliśmy się w Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu z dorosłymi, by porozmawiać o spędzaniu coraz więcej czasu przez dzieci i młodzież przed różnymi ekranami.
O problemach opowiadał Krzysztof Piersa, terapeuta ds. uzależnień, specjalista w dziedzinie gier, internetu i telefonów komórkowych. W ciągu 9 lat odbył ponad 1000 spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach całej Polski. Autor poradników profilaktycznych, powieści fantastycznych i kryminałów.
Rozpoczął od tematu cyberprzemocy, dzieląc się licznymi przykładami, skupiając się nad nadmiernym spędzaniem czasu przed komputerem, z telefonem, „w internecie”. Omówił również problem nadmiernej ekspozycji życia prywatnego, podawanie fałszywych informacji, przekonaniu o anonimowości czy przekonania o prawdziwości wszystkich informacji, do których dociera młodzież poprzez media społecznościowe. Zaprezentował przykładowe zachowania, które powinny spowodować, że u opiekunów zapali się lampka ostrzegawcza i jak groźne mogą być rzeczy, które na pozór wydają się nieszkodliwe. Oprócz straszenia było także pozytywne akcenty. Terapeuta przedstawił skuteczne propozycje zachowania dla dorosłych, które mogą pomóc w zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu zagrożenia, jakim jest długo godzinne granie czy siedzenie z nosem przyklejonym do telefonu.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.