Przegląd tygodnia. Rozdział #43

Seminarium, warsztaty i spotkanie autorskie. W tym tygodniu mamy coś dla nauczycieli, rodziców i miłośników. Będzie się działo!

23 października 2024, 16.00

„Gry, smartphony i nastolatki. Uzależnienie, zagrożenie i profilaktyka” – warsztaty dla dorosłych

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Piersa – terapeuta ds. uzależnień, specjalista w dziedzinie gier, internetu i telefonów komórkowych. W ciągu 9 lat odbył ponad 1000 spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach całej Polski. Autor poradników profilaktycznych, powieści fantastycznych i kryminałów.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu 32 630 32 33 lub warsztaty@biblioteka.zabrze.pl. Warsztaty odbywają się w Centrum Rozwoju Rodziny przy ul. Park Hutniczy 8.

Warsztaty są realizowane w ramach projektu „Na zdrowie… czytaj!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

24 października 2024, 10.00

Seminarium „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”

Seminarium dla nauczycieli-polonistów oraz nauczycieli-bibliotekarzy. Wykłady wygłoszą: Mateusz Świstak, dr Wanda Matras-Mastalerz, Krzysztof Piersa oraz Edyta Plich.

Szczegółowy program seminarium:
9.00-10.00 Rejestracja uczestników
10.00-10.10 Rozpoczęcie seminarium przez dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu Tomasza Iwasiów
10.10-10.50 Od opowieści do opowieści – o storytellingu w edukacji Mateusz Świstak
Mateusz Świstak – opowiadacz, pisarz i edukator, od ponad 11 lat zajmujący się wykorzystaniem szeroko pojętego storytellingu w edukacji. Prowadzi spotkania z opowieściami, baśniowy stand-up, warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli, a także tworzy immersyjny sotrytelling do kilku polskich parków rozrywki (m.in. Rabkolandu). Przez kilka lat współpracował z Instytutem Książki przy kampanii „Mała książka – wielki człowiek). Autor bloga basnienawarsztacie.pl.

10.50-11.30 Literatura w budowaniu dobrostanu i odporności psychicznej młodzieży dr Wanda Matras-Mastalerz
Wanda Matras-Mastalerz – doktor nauk humanistycznych, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.

11.30-12.10 Przerwa kawowa

12.10-12.50 Gry, telefony i internety, co wciąga młodych — wyzwania, zagrożenia i skuteczna profilaktyka Krzysztof Piersa
Krzysztof Piersa – terapeuta ds. uzależnień, specjalista w dziedzinie gier, internetu i telefonów komórkowych. W ciągu 9 lat odbył ponad 1000 spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach całej Polski. Autor poradników profilaktycznych, powieści fantastycznych i kryminałów.

12.50-13.30 Alternatywna Lista Lektur. Czytanie wspiera kluczowe kompetencje przyszłości Edyta Plich
Edyta Plich – prezeska Fundacji Wspierania Młodzieży w Nauce „Edico”, dyrektorka Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży (TIM). Współtwórczyni projektu Alternatywna Lista Lektur. Polonistka, edukatorka, doradczyni zawodowa. Wieloletnia dyrektorka jednego z warszawskich gimnazjów i liceów. Autorka materiałów dydaktycznych PWN i współautorka Kalendarza Maturzysty. Współautorka publikacji „Czytająca szkoła” oraz „Supermoc książek. Tata też czyta”.

Seminarium jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

24 października 2024, 16.00

„Otwórz książkę, otwórz umysł. Czytanie lokatą, która procentuje” – warsztaty dla dorosłych

Zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach cyklu warsztatów dla dorosłych „Moc czytania w edukacji i wychowaniu”. Warsztaty poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu 32 630 32 33 lub warsztaty@biblioteka.zabrze.pl. Warsztaty odbywają się w Centrum Rozwoju Rodziny przy ul. Park Hutniczy 8.

Warsztaty w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

24 października 2024, 17.00

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą, autorem fascynującej powieści sensacyjnej „Gustloff. Tajemnica Bursztynowej Komnaty”, która wciąga w świat historycznych zagadek i pełnych napięcia zwrotów akcji!

Książka opowiada o zaginionej Bursztynowej Komnacie i tajemnicach związanych z zatopieniem niemieckiego statku szpitalnego Wilhelm Gustloff w 1945 roku. Seria zagadkowych morderstw w Gdańsku staje się początkiem pasjonujących poszukiwań skarbu oraz odkrycia rodzinnych tajemnic Tomasza Ginleta – wnuka jednej z ofiar zatonięcia. Wspólnie z aspirantką Kornelią i zwolennikiem teorii spiskowych, bohater zmierzy się z intrygami nazistowskiej elity.

Jeśli jesteś fanem teorii spiskowych, thrillerów i sensacji osadzonej w historycznych realiach, to spotkanie jest właśnie dla Ciebie!

Zapraszamy na godzinę 17.00 do Pubu Oficyna przy ul. Wolności 211.