Ten dzień na długo zapisze się w naszej bibliotecznej pamięci. 24 października odbyło się 8. seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”.
To było niesamowite doświadczenie, które pozwoliło spojrzeć na literaturę z zupełnie nowej perspektywy. Spotkanie obfitowało w ciekawe dyskusje i wymianę doświadczeń między prelegentami a nauczycielami oraz bibliotekarzami. Seminarium otworzył Dyrektor MBP Zabrze – Tomasz Iwasiów, podkreślając, że to już 8. edycja seminarium „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”. Krótko opowiedział o idei wydarzenia, zachęcając uczestników do odkrywania nowych dróg w pracy z książką i młodym czytelnikiem.
Doktor Wanda Matras-Masztalerz uzupełniła listę książek do pracy z młodzieżą nad trudnymi problemami. Zadbała także o samych dorosłych, którym kazała się postawić na pierwszym miejscu i tutaj również miała kilka propozycji lektur. Nie od dziś wiadomo bowiem, że spełniony człowiek ma więcej energii i chęci do pracy. Następnie na scenie zameldował się Mateusz Świstak, który w bardzo żywiołowy sposób opowiadał o storytellingu i w bardzo żywiołowy sposób przedstawił przykładowe sposoby jak dotrzeć do młodego czytelnik z dowolną książką lub, co trudniejsze, z konkretną lekturą, wykorzystując przy tym język młodego człowieka, który po prostu łatwiej do niego trafia. Edyta Plich, współtwórczyni projektu Alternatywna Lista Lektur, zaprezentowała portal lektur uzupełniających, nawiązujących do konkretnych wątków i skierowanych do konkretnych grup wiekowych. Okazało się to byś bardzo praktycznym źródłem dla nauczycieli i bibliotekarzy, którzy mogą w ten sposób uzupełnić swoją wiedzę i zaprezentować młodzieży więcej ciekawych książek do czytania. Na zakończenie o jednym z największych zagrożeń – uzależnieniu od gier, internetu i telefonu, opowiadał terapeuta Krzysztof Piersa. Swoje wystąpienie rozpoczął od nakreślenia problemu, prezentując przykładowe zachowania, które powinny spowodować, że u opiekunów młodzieży zapala się lampka ostrzegawcza. Nie zabrakło propozycji zachowania się dorosłych, które mogą pomóc w zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu zagrożenia, jakim jest długo godzinne granie czy siedzenie z nosem przyklejonym do telefonu.
Uzupełnieniem było wystąpienie Kamila Kwoska, strażaka i rzeczoznawcy pożarowego, twórcy PożarowegoABC, który zachęcił nauczycieli do rozmów z dziećmi o podstawowych działaniach w sytuacji pożaru.
Zapraszamy do obejrzenia krótkich rozmów z naszymi prelegentami:
A już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku.
Seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.