Pracowity tydzień dla nas oznaczać może tylko jedno – będzie się działo. Dwa spotkania autorskie oraz ciekawa prelekcja o wierzeniach. Nie zabraknie śląskich i zabrzańskich akcentów. Do zobaczenia!
13 listopada 2024, 10.00
Konferencja „Na zdrowie… Czytaj!”
W Śląskim Centrum Chorób Serca odbędzie się zamknięta konferencja dla przedstawicieli władz lokalnych, poruszająca istotę czytelnictwa i jego wpływu na rozwój społeczeństwa . Swoje prelekcja wygłoszą profesorowie i specjaliści: Jagoda Cieszyńska-Rożek, Maria Deskur, Marek Kaczmarzyk, Wanda Matras-Mastalerz, Robert Piaskowski.
Szczegółowy program:
10.15-10.30 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – co się udało? Robert Piaskowski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury
10.30-11.00 Jak używać książek do rozwoju jednostki, społeczności i regionu? Maria Deskur – Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania
11.00-11.30 Neurobiologia empatii – dlaczego warto czytać? prof. Marek Kaczmarzyk – neurodydaktyk
11.30-12.00 Książki na receptę z receptą na życie. Literatura narzędziem wsparcia zdrowia pacjentów dr Wanda Matras-Mastalerz – Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu
12.00-12.30 Jak zmienia się mózg, gdy dziecko uczy się czytać? prof. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek – psycholog i logopeda
Konferencja jest realizowane w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj!” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
14 listopada 2024, 16.00
Spotkanie autorskie z Natalią Przeździk
Zapraszamy dzieci i dorosłych na spotkanie z autorką książek, które rosną razem z dziećmi, a także kilku powieści dla dorosłych. Natalia Przeździk – z wykształcenia polonistka, z zawodu mama szóstki dzieci. Zakochana w górach oraz polskim morzu. Wielbicielka twórczości Astrid Lindgren, Lucy Maud Montgomery oraz trylogii Tolkiena. Jako Rivulet pisze bloga „W naszej bajce”. Wraz z rodziną mieszka w Krakowie. Jej najbardziej popularne książki to „Niebieski dom”, „Morskie bałwany”, „Na końcu świata” czy „Schronisko pod Srebrnym Aniołem” i „Zapach soli i wiatru”.
Spotkanie z autorką odbędzie się w Filii nr 9 przy ul. Paderewskiego 35. Początek o godz. 16.00.
Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
14 listopada 2024, 17.00
Spotkanie autorskie z Moniką Glosowitz
Zapraszamy 14 listopada do Wypożyczalni Popularnonaukowej na spotkanie autorskie z Moniką Glosowitz, autorką książki „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”.
Książka ta jest głębokim spojrzeniem na życie kobiet związanych z górniczymi rodzinami, ukazując ich codzienność, wyzwania oraz niezwykłe historie, które przez lata pozostawały niewypowiedziane.
Monika Glosowitz, będąc córką górnika, wnuczką i prawnuczką górników, postanowiła przywrócić głos tym kobietom, które przez dekady były niewidoczne w narracji historycznej i kulturowej.
Spotkanie będzie okazją do dyskusji o projekcie, który wywołał wiele emocji i zainteresowania, zarówno wśród mieszkańców Śląska, jak i poza nim. Autorka podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z tworzeniem książki, a także procesem odkrywania i dokumentowania tych niezwykłych opowieści.
W trakcie spotkania będzie można również spotkać bohaterki książki – mieszkanki Zabrze. Całość poprowadzi Magdalena Gościniak.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią, literaturą i kulturą Śląska, aby dołączyli do nas 14 listopada o godz. 17.00 w Wypożyczalni Popularnonaukowej, w tej wyjątkowej podróży przez opowieści Moniki Glosowitz.
Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Reporterskim okiem”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
15 listopada 2024, 15.00
„Ostatnie pożegnanie, czyli kilka słów o tradycjach, zwyczajach i wierzeniach”
Już 15 listopada o godzinie 15:00 Filia nr 19 przy ul. Jana III Sobieskiego 31 stanie się miejscem wyjątkowej podróży do serca tradycji. W towarzystwie Barbary Stanisławiszyn, znawczyni śląskich zwyczajów, odkryjemy zapomniane rytuały, które kształtowały życie Ślązaków przez pokolenia.
Pierwsze spotkanie z cyklu Zwyczaje i obyczaje Górnego Śląska poświęcone będzie tajemnicy pożegnań. „Ostatnie pożegnanie, czyli kilka słów o tradycjach, zwyczajach i wierzeniach” – taki tytuł nosi spotkanie, podczas którego zajrzymy za kulisy dawnych obyczajów związanych z odchodzeniem, żałobą i pamięcią.
To nie tylko lekcja historii, ale możliwość wejścia w świat, gdzie symbolika nabiera głębszego znaczenia. Śląsk odkryty z tej strony jest miejscem niezwykłym – pełnym metafor i mądrości dawnych pokoleń.