W trosce o zdrowie – czytaj!

Czytanie jest nie tylko dobrą rozrywką. Pochylanie się nad książką rozwija mózg, poprawie zdrowie fizyczne, psychologiczne oraz radzenie sobie z życiem. O tym przekonywali prelegenci na konferencji.

13 listopada 2024 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca odbyła się konferencja „Na zdrowie… Czytaj!”. Konferencja była wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze odbywała się w auli, historycznej postaci, imienia profesora Zbigniewa Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca. Po drugie – uczestnikami byli przedstawiciele władz z województwa śląskiego, którym w ten sposób chcieliśmy przekazać, jak ważną rolę w rozwoju miast odgrywa czytanie, książka i biblioteka. Po trzecie – wyjątkowi byli prelegenci, wśród których znaleźli się: Michał Rydzewski – zastępca dyrektora ds. profesjonalizacji i wsparcia sektora kultury oraz stypendiów w Narodowym Centrum Kultury, Grzegorz Majerowicz – członek zarządu Fundacji Powszechnego, profesor Marek Kaczmarzyk – biolog i neurodydaktyk z Uniwersytetu Śląskiego, dr Wanda Matras-Mastalerz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu oraz kierownik zespołu ds. badań nad książką w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i prof. Jagoda Cieszyńska-Rożek – logopeda i psycholog, na co dzień pracująca w katedrze logopedii i zaburzeń rozwoju na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Czytanie książek to nie tylko przyjemność i sposób na rozwój intelektualny, ale także działalność, która może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Badania pokazują, że już sześć minut czytania może obniżyć ciśnienie krwi i poziom hormonu stresu o 68%. Regularne zanurzanie się w literaturze wzmacnia pamięć, chroni przed chorobą Alzheimera i spowalnia proces starzenia się mózgu. Co więcej, czytanie może nawet wydłużyć życie o dwa lata! To fascynujące, jak coś tak prostego jak czytanie może przynieść tak wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu. Warto więc znaleźć chwilę na lekturę, aby nie tylko wzbogacić swoje doświadczenia, ale i zadbać o zdrowie.

Wiedza przekazana podczas konferencji porównana została do nasion, z których może wyrosnąć coś pięknego i pożytecznego dla społeczeństwa. Mamy nadzieje, że tak się właśnie stanie się.

Konferencja „Na zdrowie… Czytaj!” została zrealizowana w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.