Otrzymaliśmy dofinansowanie na digitalizację, opracowanie i udostępnienie negatywów Władysława Dziurzyckiego! 2 000 kadrów dokumentujących kulturę, architekturę i przemysł Górnego Śląska.
To obraz regionu z lat 1948–1983 inny niż ten, który znamy dzisiaj, ale wciąż tkwiący w pamięci wielu mieszkańców. Jak bardzo się zmienił? Jak wyglądał świat, który dla jednych jest wspomnieniem, a dla innych zupełnie nieznaną opowieścią?
Dzięki projektowi mamy okazję odkrywać historię Śląska na nowo i śledzić, jak region, który znamy dziś, wyrósł z tego sprzed dekad. Wierzymy, że niektóre fotografie skrywają historie, czekają na odkrycie – może to właśnie Wy rozpoznacie ludzi, miejsca czy wydarzenia uwiecznione na tych zdjęciach?
Wszystkie zdigitalizowane materiały trafią do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Polony oraz na naszą stronę internetową, gdzie każdy – od historyków po miłośników regionu – będzie mógł je swobodnie przeglądać i wykorzystywać.
Na zakończenie projektu zaprosimy Was na warsztat edukacyjny, podczas którego poznacie kulisy naszej pracy nad archiwum Władysława Dziurzyckiego.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.