Podyskutuj o książce w zabrzańskim DKK

W czasach, gdy wyniki badań czytelnictwa są zatrważające i zmuszają do myślenia nad tym, do czego zmierza współczesny, wiecznie zabiegany człowiek, tym bardziej dziwi fakt istnienia wydawałoby się umierających inicjatyw dyskusyjnych klubów czytelniczych. A jednak, są i mają się dobrze. Dowodem na to jest zabrzański DKK (Dyskusyjny Klub Książki), który od 2008 roku nieprzerwanie funkcjonuje przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu.

DKK powstał już 7 lat temu jako owoc współpracy Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich. Nadrzędnym celem inicjatywy było promowanie czytelnictwa – kreowanie mody na czytanie, ale także integrację społeczności skupionych wokół bibliotek miejskich. W czasach, gdy czytelnictwo drastycznie spada, a rozmowy na temat książek rzadko kiedy toczone są spontanicznie w kawiarniach czy autobusie, miejsca takie jak DKK w Zabrzu są bardzo potrzebne.
„Zabrzański klub zainicjowało ośmiu pasjonatów, a co niezwykłe, po 7 latach dwóch z nich w dalszym ciągu uczestniczy w spotkaniach DKK, ponadto kilkoro członków założyło kolejny klub działający prężnie przy Filii nr 11” – mówi Henryk Sikora opiekun klubu. Dodaje także, że dysputy na temat przeczytanych lektur odbywają się w przyjaznej, rodzinnej atmosferze, „przy ciasteczku”.

„Większość członków klubu uczestniczy w spotkaniach już od kilku lat, lecz jesteśmy jak najbardziej otwarci na osoby, które odwiedzają nas także sporadycznie”. – tłumaczy Pan Henryk.
Zapytany o przyszłość tego typu klubów oraz ich szanse na przetrwanie odpowiada:
„Jestem dobrej myśli. Uważam, że rozmowy o książkach będą aktualne dopóki będziemy je czytać. Czytelnicy dosyć chętnie dzielą się swymi spostrzeżeniami, a przede wszystkim poszukują różnych możliwości interpretacyjnych”.

O czym rozmawia się na spotkaniach? Nie dajmy się zwieść stereotypom czytania banalnych kryminałów i ckliwych romansów. DKK sięga po książki z najwyższej półki. Styczniowe spotkanie odbyło się pod znakiem Haruki Murakamiego – cenionego, japońskiego pisarza, czołowego współczesnego twórcy, szacowanego co roku jako pewniak do Literackiej Nagrody Nobla. W czasie najbliższego spotkania (10 lutego) tematem będzie książka „Wytępić całe to bydło” Svena Lindqvista. Lektura stawiająca odważne pytania na temat ludobójstwa, terroru i skłonności człowieka do zła.

Fakt istnienia DKK przywraca wiarę w czytelnictwo, a przede wszystkim cieszy ze względu na społeczny aspekt tego przedsięwzięcia. Dobrze, że są ludzie, którzy dodatkowo traktują klub jako możliwość spędzenia czasu z innymi osobami podzielającymi ich czytelniczą pasję. Bo przecież właśnie o to chodzi w kulturze, by pobudzała ona społeczeństwo do działania.