Działalność

… czyli co my tu robimy?

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu przede wszystkim gromadzi i wypożycza książki, opracowuje je merytorycznie i dba o jakość księgozbioru. To jest nasza podstawowa statutowa działalność. Zapraszamy do Wypożyczalni Centralnej, Czytelni Ogólnej i dziewiętnastu filii na terenie całego Zabrza.

Budynek Dyrekcji i Wypożyczalni Centralnej przy ul. Londzina

Starając się uatrakcyjnić swoją ofertę i dotrzeć z nią do czytelników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach oraz potrzebach stale rozbudowujemy także zbiory specjalne: przede wszystkim kolekcję audiobooków, a także gier planszowych. Chętnym oferujemy również możliwość wypożyczenia e-czytników.

Czytelników, którzy lubią dzielić się wrażeniami ze swoich lektur i rozmawiać o nich, zapraszamy na comiesięczne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz cyklu „Rokita Czyta” (Filia nr 6).

Osoby, które mają trudności z dotarciem do biblioteki, mogą skorzystać z usługi „Książka na telefon” – dzwoniąc do swojej filii, zamawiają wybrane pozycje, które zostają im dostarczone do domu przez naszych pracowników.

Ale książki to nie wszystko. Działalność Biblioteki to także aktywny udział w życiu kulturalnym miasta. Regularnie organizujemy wystawy plastyczne i fotograficzne, promując przede wszystkim naszych lokalnych i regionalnych twórców. Stałe grono bywalców regularnie uczestniczy w wernisażach wystaw artystów z zabrzańskiej Grupy 18-Obsydian i Klubu „Pastel”. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania autorskie i promocje książek, które organizowane są cyklicznie w Czytelni Ogólnej.

Czytelnia zaprasza również osoby w wieku 60+ na cykliczne warsztaty komputerowe, dzięki którym seniorzy mogą zdobyć przydatne umiejętności w zakresie edycji tekstów, sprawnego „surfowania” w internecie i obsługi własnego konta poczty elektronicznej.

Nie zapominamy o młodych czytelnikach. W ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej skierowanej do nich znaleźć można m.in. coroczną akcję „Lato i Zima w Bibliotece” organizowaną dla dzieci pozostających podczas wakacji i ferii w mieście. Promując wśród nich polską i światową literaturę, wypełniając wolny czas konkursami i grami, przyzwyczajając do obecności w czytelni i wypożyczalni, do korzystania z katalogów czy podręcznego księgozbioru, Biblioteka wychowuje nowe pokolenie czytelników.

Podobną rolę spełniają lekcje biblioteczne oferowane przez nasze biblioteczne filie. Szczególną ofertę przygotowała Filia nr 12 „książki mówionej”, w której odbywają się spotkania z uczniami dotyczące książek przeznaczonych dla osób o specjalnych potrzebach czytelniczych: niedowidzących, niewidomych i niesłyszących.