Zapraszamy do lektury

Jest nam niezmierni miło, że możemy polecić i zaprosić do przeczytania monografii o Janie Parandowskim. Za sprawą cyfrową książka dostępna jest dla każdego.

Jan Parandowski urodził się 11 maja 1895 r. we Lwowie. Polski pisarz, eseista i tłumacz literatury, autor Mitologii, medalista olimpijski (1936), dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł w Warszawie 26 września 1978 r. Napisania książki o nim pod tytułem „Jan Parandowski. Życie i dzieło” podjęła się dr Grażyna Pawlak, z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Poniżej przedstawiamy recenzję książki prof. Jarosława Ławskiego z Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku:

Monografia dokumentacyjno-interpretacyjna dr Grażyny Pawlak „Jan Parandowski. Życie i dzieło” należy do kategorii prac, o których z uznaniem i dumą powiada się, iż stały się „dziełem życia” badacza. Tysiącstronicowa książka to opracowanie fundamentalne, efekt kilkunastu lat pracy nad ustaleniem szczegółów biografii i meandrów twórczości Jana Parandowskiego, klasyka literatury polskiej. Jest to dzieło, rzec można, o oddechu epickim i zarazem skromnie anonsowane przez samą Autorkę jako li tylko „monografia dokumentacyjna”. Jest to monografia fundamentalna, stanowiąca epokę w badaniach nad dorobkiem Parandowskiego. Powtórzę: to dzieło fundamentalne nie tylko do badań nad Parandowskim, lecz również nad całą formacją XX-wiecznej inteligencji polskiej, ukształtowanej w duchu polskiej i europejskiej dziewiętnastowieczności, kształconej w porządnym, wymagającym, uczącym łaciny i greki gimnazjum klasycznym, a sprawdzonej przez historię – jako formacja – w tragicznych wydarzeniach XX stulecia: I wojnie światowej, rewolucji bolszewickiej, II wojnie światowej, czasach nacjonalizmów i stalinizmu, „realnego” komunizmu i zimnej wojny. Tak oglądany przypadek Parandowskiego – stereotypowo postrzeganego jako autor prac o mitologii antycznej – nie jest wcale prosty, oczywisty, jednowymiarowy. Fragment recenzji

Książka w wersji cyfrowej jest ogólnodostępna. Można ją znaleźć pod linkiem: https://rcin.org.pl/dlibra/publication/276979/edition/240609/content