To drugi tom z serii „Dzielnice Zabrza” wydany w 2012 r. Tym razem czytelnicy mają okazję poznać historię i współczesne oblicze Rokitnicy, której nazwa najprawdopodobniej wywodzi się od wierzby rokity rosnącej na tutejszych wilgotnych łąkach. Jej dzieje sięgają XIII wieku, co czyni ją jedną z najstarszych dzielnic Zabrza.
Monograficzny album – podobnie jak poprzedni, o Kończycach – zawiera bogaty materiał ikonograficzny: fotografie współczesne oraz archiwalne, unikatowe skany dokumentów i historycznych pamiątek mieszkańców. Są oni zresztą głównymi bohaterami publikacji. Obszerny rozdział „Życiorysami pisane” to wspomnienia, dalsze i bliższe, rokitniczan, wśród których znaleźć możemy znamienite nazwiska.
Tu m.in. mieszkał przez wiele lat mistrz olimpijski w trójskoku Józef Schmidt, znany badacz, uznawany za twórcę regionalizmu śląskiego Alfons Perlick czy całe grono znakomitych lekarzy związanych z tutejszą uczelnią medyczną – obecnym Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Warto spośród nich wymienić jednego z pierwszych lekarzy w Rokitnicy po wojnie, Józefa Nickla, czy późniejszych absolwentów i wykładowców ŚAM – profesorów: Franciszka Kokota, Krystynę Pierzchałę, Lecha Polońskiego i Ewę Małecką-Tenderę.
W książce znajdziemy też teksty o dziejach rokitnickiej szkoły, kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a na koniec będziemy mogli odbyć „sentymentalny spacer” po dzielnicy w towarzystwie założycielki Towarzystwa Miłośników Rokitnicy Stanisławy Mikulak.
„Nasza Rokitnica”, wyd. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Zabrze 2012
Publikacja już niedostępna w sprzedaży. Nakład wyczerpany.