Słowa, które łączą pokolenia – Narodowe Czytanie 2024

Narodowe Czytanie odbyło się podczas Zabrzańskich Dożynek Miejskich w Grzybowicach. Wspólnie sięgnęliśmy po dzieło Juliusza Słowackiego „Kordiana”, które wciąż inspiruje i skłania do refleksji.

Wśród naszych gości znaleźli się Zastępca Prezydenta Zabrza Tomasz Olichwer, Radna Rady Miejskiej Mariola Olichwer oraz aktor Teatru Nowego w Zabrzu Maciej Kaczor. Ich zaangażowanie oraz pełne emocji interpretacje fragmentów dramatu przyczyniły się do stworzenia niepowtarzalnej atmosfery spotkania.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, Tomasz Iwasiów, przypomniał zgromadzonym, dlaczego „Kordian” to wciąż dzieło o wielkim znaczeniu. Zwrócił uwagę na aktualność problemów poruszanych przez Słowackiego oraz podkreślił, jak istotne jest kontynuowanie tradycji wspólnego czytania i popularyzacji klasyki literatury polskiej.

Narodowe Czytanie w Grzybowicach stało się częścią obchodów dożynek, wzbogacając je o wymiar kulturalny i literacki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i aktywne włączenie się w tę wyjątkową inicjatywę, która łączy pokolenia.