Niezmiernie się cieszymy, że po raz kolejny możemy zaprosić nauczycieli i bibliotekarzy na seminarium „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”. Ruszyły zapisy! Widzimy się 24 października!
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach filia w Zabrzu zapraszają nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycieli-polonistów, pracujących we wszystkich typach szkół oraz bibliotekarzy z wszystkich typów bibliotek do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium, które jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.
Seminarium odbędzie się 24 października 2024 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu przy ul. 3 Maja 91A. Początek o godz. 10.00.
Udział w seminarium jest bezpłatny. Koszty dojazdu pozostają po stronie uczestnika. Liczba miejsc na seminarium jest ograniczona, zgłoszeń można dokonywać przez wysłanie wypełnionych i zeskanowanych formularzy zgłoszeniowych na adres: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.
Zapisy prowadzone są do wyczerpania miejsc, o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Po przesłaniu zgłoszeń uczestnicy seminarium otrzymają potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i zakwalifikowania się na seminarium.
Realizując wymogi Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych – RODO, prosimy o zapoznanie się z informacją na temat przetwarzania danych osobowych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Fusieckiego w Zabrzu.
PROGRAM SEMINARIUM
9.00-10.00 Rejestracja uczestników
10.00-10.10 Rozpoczęcie seminarium przez dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu Tomasza Iwasiów
10.10-10.50 Od opowieści do opowieści – o storytellingu w edukacji Mateusz Świstak
Mateusz Świstak – opowiadacz, pisarz i edukator, od ponad 11 lat zajmujący się wykorzystaniem szeroko pojętego storytellingu w edukacji. Prowadzi spotkania z opowieściami, baśniowy stand-up, warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli, a także tworzy immersyjny sotrytelling do kilku polskich parków rozrywki (m.in. Rabkolandu). Przez kilka lat współpracował z Instytutem Książki przy kampanii „Mała książka – wielki człowiek). Autor bloga basnienawarsztacie.pl.
10.50-11.30 Literatura w budowaniu dobrostanu i odporności psychicznej młodzieży dr Wanda Matras-Mastalerz
Wanda Matras-Mastalerz – doktor nauk humanistycznych, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.
11.30-12.10 Przerwa kawowa
12.10-12.50 Gry, telefony i internety, co wciąga młodych — wyzwania, zagrożenia i skuteczna profilaktyka Krzysztof Piersa
Krzysztof Piersa – terapeuta ds. uzależnień, specjalista w dziedzinie gier, internetu i telefonów komórkowych. W ciągu 9 lat odbył ponad 1000 spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach całej Polski. Autor poradników profilaktycznych, powieści fantastycznych i kryminałów.
12.50-13.30 Alternatywna Lista Lektur. Czytanie wspiera kluczowe kompetencje przyszłości Edyta Plich
Edyta Plich – prezeska Fundacji Wspierania Młodzieży w Nauce „Edico”, dyrektorka Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży (TIM). Współtwórczyni projektu Alternatywna Lista Lektur. Polonistka, edukatorka, doradczyni zawodowa. Wieloletnia dyrektorka jednego z warszawskich gimnazjów i liceów. Autorka materiałów dydaktycznych PWN i współautorka Kalendarza Maturzysty. Współautorka publikacji „Czytająca szkoła” oraz „Supermoc książek. Tata też czyta”.