Przegląd tygodnia #15

Porozmawiajmy o książkach i historii naszego miasta. W tym tygodniu czekają na Was dwa spotkania dyskusyjnego klubu oraz spotkanie autorskie.

7 kwietnia 2025, 18.00

Dyskusyjny Klub Książki

Filia nr 20 zaprasza na comiesięczne spotkanie z książką, połączone z ożywioną dyskusją. Tym razem czytelnicy pochylą się nad twórczością Jakuba Małeckiego, a dokładnie nad jego powieścią „Korowód”

Początek o godzinie 18.00.

8 kwietnia 2025, 18.00

Rokita czyta: „Ptaki krzyczą nieustannie” Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski

„Wrażliwy, wykształcony, uważny – Günther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców.
Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób.
Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa?
Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim – polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. Ptaki krzyczą nieustannie to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców.”
(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5060003/ptaki-krzycza-nieustannie-historia-gunthera-niethammera-esesmana-i-ornitologa-z-auschwitz)

Na temat tej książki będzie prowadzona rozmowa w Filii nr 6 przy ul. Krakowskiej 52, w ramach spotkania klubu „Rokita czyta”.

10 kwietnia 2025, 18.00

Robotnicze osiedla patronackie – spotkanie autorskie z Beatą Piechą-van Schagen

Bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie z Beatą Piechą-van Schagen – historykiem, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kierownik i uczestniczka projektów badawczych krajowych i międzynarodowych, m.in. „Narracje górnicze z terenu Zabrza”, „Mów mi huto!” „Rola Kościoła i stowarzyszeń lokalnych w upamiętnianiu narodowego dziedzictwa węgla kamiennego”. Autorka projektów edukacyjnych oraz służących ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego społeczności poprzemysłowych. Autorka i redaktorka publikacji naukowych. Obecnie pracuje w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Podczas spotkania poznamy bliżej historię nasze miasta, poprzez zapoznanie się z robotniczymi osiedlami, które wybudowane zostały w Zabrzu. Spotkanie odbędzie się w Centrum Usług Społecznych przy ul. Stalmacha 7.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Reymont – reaktywacja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Reymont. Interwencje.