Rozmowa z Krystyną Kiryk-Kuncy, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
POLSKA DZIENNIK ZACHODNI: Jak zmieniła się rola biblioteki i bibliotekarza w ostatnich latach?
KRYSTYNA KIRYK-KUNCY: Biblioteka musi nadążyć za wymaganiami czytelników, za zmianami. Dziś czytelnik często nie ma czasu na długie poszukiwania książki, a rolą bibliotekarza jest pomoc w wyszukaniu, odnalezieniu danej informacji, czy książki. Stale przyświeca nam zasada, że czytelnika musimy pozyskiwać. Książka nie" jest już jedyną formą lektury. W ubiegłym roku wprowadziliśmy we wszystkich swoich filiach darmowy Internet z 45 stanowiskami komputerowymi udostępnionymi naszym czytelnikom. Każdy, kto posiada kartę czytelnika może zamówilć sobie książkę bez wychodzenia z domu – przez Internet. Katalogi kartkowe zamknęliśmy na klucz.
PDZ: Jakie nowości czekają na czytelników?
KK-K: Przede wszystkim chcemy wykorzystać możliwość kontaktu z czytelnikiem za pośrednictwem Internetu. Dlatego też 11 lutego ogłosiliśmy internetowy konkurs poświęcony życiu i twórczości poety Zbigniewa Herberta. Na naszej stronie internetowej już od l marca do 30 września będą się ukazywały pytania, zaś odpowiedzi przyjmowane będą drogą mailową. Ponadto wystąpiliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o środki na realizację „Zabrzańskich spotkań z Herbertem". Chcemy je zorganizować razem z Teatrem Nowym i Urzędem Miejskim.
PDZ: Jak będzie wyglądała realizacja „spotkań z Herbertem"?
KK-K: Jeśli dostaniemy pieniądze, to zorganizujemy drugi konkurs – na artystyczną zakładkę do książki. Awers zakładki będzie poświęcony życiu i twórczości Herberta. Przygotowany też zostanie przez Teatr Nowy spektakl „Do Ciebie, do mnie" poświęcony oczywiście poezji Herberta. Z kolei Wydział Oświaty zorganizuje cykl wykładów w szkołach ponadgimnazjalnych. Finał imprezy jest zaplanowany na 17 listopada. Mamy nadzieje, że otrzymamy pieniądze z ministerstwa. Jeśli ich nie uzyskamy, Rok Zbigniewa Herberta w Zabrzu będzie odbywał się w skromniejszej oprawie.
Rozmawiała: MARIA OLECHA