Eustachy Rylski wywiedziony z tradycji

CENTRUM Zapowiada się kolejne ciekawe spotkanie literackie z człowiekiem o bogatej przeszłości, dobrym piórze i mającym sporo do opowiedzenia o sobie i swojej twórczości. Na to spotkanie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna. A jej gościem będzie Eustachy Rylski. Czytelnicy jego książek powinni przyjść 16 kwietnia o godz. 17. do czytelni przy ul. Wyzwolenia 4.

Rylski napisał m.in. powieści „Człowiek w Cieniu" i „Warunek", zbiory opowiadań „Tylko chłód" i „Wyspa" oraz dramaty „Chłodna jesień", „Co nie jest snem", „Netta" i „Sprawa honoru". W ocenie Kazimierza Krzyśkowa z zabrzańskiej książnicy ostatnia pozycja Rylskiego – zbiór esejów „Po śniadaniu" jest ogromnie sugestywną próbą wglądnięcia wgłąb Rosji Turgieniewa i Błoka, podróży na Sycylię, gdzie Iwaszkiewicz kończył „Panny z Wilka", czy do Oranu z camusowskiej „Dżumy".

Eustachy Rylski urodził się w 1944 roku w Nawojowej koło Nowego Sącza, w rodzinie o tradycjach ziemiańskich. Nigdy nie skończył studiów. W życiu parał się różnymi zajęciami: był robotnikiem, urzędnikiem, pracownikiem ośrodka kultury, wychowawcą w szkole budowlanej, w końcu współwłaścicielem firmy remontowo-budowlanej. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły mu nowe możliwości. Z powodzeniem grał na giełdzie i wraz z żoną, Lucyną Tempską – Rylską wszedł w spółkę, z której narodził się magazyn „Twój Styl". W tym okresie, w związku z propozycjami red. Jerzego Koeniga, pisał także scenariusze dramatów dla Teatru Telewizji. Rylski otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2006 roku i do Angelusa. Wstęp na spotkanie jest wolny. MAO