W dniu 23 maja w ramach programu „Globalnie w bibliotekach” odbyło się spotkanie z uczniami II klasy zabrzańskiej SP nr 7. Prowadziły je bibliotekarki z Filii nr 11 MBP w Zabrzu.
Podczas warsztatu „Kiedy przychodzi kryzys” dzieci zostały wprowadzone tematykę pomocy humanitarnej. – Rozmawialiśmy o trudnych wydarzeniach, o których najmłodsi słyszą, często przypadkiem, w mediach lub w rozmowach dorosłych. Wspólnie dyskutowaliśmy o tym, co to jest wojna, pokój, konflikt zbrojny, katastrofa naturalna oraz kryzys humanitarny – opowiada kierująca Filią nr 11 Agata Woźniok.
W czasie spotkania poruszany był temat przyczyn i skutków konfliktów; ogromnych cierpień ludzi, które powodują obecnie np. wojna w Syrii czy zbrojny konflikt na Ukrainie. Była też mowa o katastrofach naturalnych, takich jak niedawne trzęsienie ziemi w Nepalu. Uczestnicy warsztatu zauważyli, że wojny i klęski żywiołowe występują w wielu miejscach na świecie i właściwie żaden zakątek Ziemi nie jest całkiem bezpieczny. W tym kontekście niezwykłej wagi nabiera solidarność między ludźmi, niesienie pomocy potrzebującym – choćby byli to całkiem nieznani, egzotyczni mieszkańcy odległych kontynentów. Jak to zrobić, kiedy mieszka się w Polsce i chodzi do szkoły? Jest wiele sposobów pomocy na odległość – i o nich opowiedziały na zakończenie prowadzące warsztaty.
Podobne spotkanie miało miejsce 13 czerwca br. w Filii nr 5 MBP w Zabrzu-Mikulczycach. Dagmara Łągiewka rozmawiała z uczniami III klasy Szkoły Podstawowej nr 24.
– Moje zajęcia zostały poszerzone o czytanie fragmentów książek: Renaty Piątkowskiej „Hebanowe serce”, Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”, Pawła Beręsewicza „Czy wojna jest dla dziewczyn” i Wandy Szymanowskiej „Zaina” – opowiada prowadząca spotkanie. – Szczególny nacisk kładłam na problem dzieci podczas konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych – dodaje. Rozmowa dotyczyła też możliwości udzielenia wsparcia i niesienia pomocy ofiarom kataklizmów – tak naturalnych, jak i tych spowodowanych przez człowieka.
W ramach programu „Globalnie w bibliotece” bibliotekarki: Dagmara Łągiewka i Agata Woźniok w dniu 18 czerwca br. odwiedziły Zespół Szkół Usługowo-Ekonomicznych w Zabrzu. Na podstawie obejrzanych filmów – „Let’s Save Africa” i „Africa for Norway” – rozmawiały z młodzieżą o tym, czym są stereotypy, skąd się biorą i jakie są ich konsekwencje. Była też mowa o pomocy humanitarnej, adekwatnym i mądrym pomaganiu, a także jak wygląda światowa struktura władzy oraz skąd czerpiemy informacje o kontynencie afrykańskim.
W drugiej części spotkania zaprezentowane zostało wystąpienie nigeryjskiej pisarki Chimamandy Adichie Ngozi na temat niebezpieczeństwa jednej historii. Opowiadała ona o tym, jak spojrzenie przez pryzmat „jednej historii” wpływa na nasz ogląd różnych kultur, innych ludzi i samych siebie.
– Poruszyliśmy tematy związane ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją, mechanizmami funkcjonowania mediów, literaturą współczesną, (post)kolonializmem oraz tożsamością – podsumowują spotkanie prowadzące je zabrzańskie bibliotekarki.