Kalendarium wydarzeń na bieżący miesiąc.
Kalendarium
Kwiecień 2025
Wystawa indywidualna Mileny Celler
„Moja ulubiona książka na dobranoc”
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci ze świetlicy środowiskowej
Spotkanie z Danielem Baranowskim
Warsztaty realizowane w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj! Recepta na literaturę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Spotkanie literacko-muzyczne z podopiecznymi ŚDS w Rokitnicy
Zajęcia poprowadzi Viola Kuniej ze Studia Koincydencje.
Warsztaty realizowane w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj! Recepta na literaturę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

DKK: "Korowód", Jakub Małecki
"Kim jest ten trzeci, który zawsze idzie obok ciebie?"
Mężczyzna z dzieckiem w ramionach uciekający przez zamarznięty Bałtyk. Zakochany Feliks i jego listy pisane na statku podczas sztormu. Barbara Brzozowska, autorka poczytnych międzywojennych powieści oraz genialny matematyk Tomasz Wilczewski. Wreszcie pisarz Jakub M. Co ich łączy?
W "Korowodzie" oglądamy rozciągnięty na stulecia taniec, w którym kolejni bohaterowie prowadzą się za ręce, a ich losy splata coś, co w milczeniu podąża śladem każdego z nich…
Nowa powieść Jakuba Małeckiego opowiada o granicach prawdy i fikcji, o strachu i wielkich, często szalonych marzeniach. To odważna, zaskakująca historia, która pędzi, wiodąc czytelnika przez wieki.
(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5114878/korowod)

Rokita czyta: „Ptaki krzyczą nieustannie” Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski
Wrażliwy, wykształcony, uważny – Günther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców.
Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób.
Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa?
Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim – polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. Ptaki krzyczą nieustannie to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców.
(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5060003/ptaki-krzycza-nieustannie-historia-gunthera-niethammera-esesmana-i-ornitologa-z-auschwitz)
Robotnicze osiedla patronackie – spotkanie autorskie z Beatą Piechą-van Schagen
dr Beata Piecha-van Schagen - historyk, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kierownik i uczestniczka projektów badawczych krajowych i międzynarodowych, m.in. „Narracje górnicze z terenu Zabrza”, „Mów mi huto!” „Rola Kościoła i stowarzyszeń lokalnych w upamiętnianiu narodowego dziedzictwa węgla kamiennego”. Autorka projektów edukacyjnych oraz służących ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego społeczności poprzemysłowych. Autorka i redaktorka publikacji naukowych. Obecnie pracuje w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Reymont - reaktywacja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Reymont. Interwencje.

„Poziom 11” – spotkanie z grami planszowymi w Filii nr 11.
Spotkanie w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Wspólne pasje”, realizowanego przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.

"Szydełkowe opowieści"
Spotkanie przy robótkach ręcznych, nauka podstaw robienia na szydełku i wykonanie prostej osłonki na kubek. Zachęcamy do zabrania własnych szydełek.
Wspólne budowanie z klocków
Spotkanie z klockami
Zajęcia są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczą liczbę miejsc obowiązują zapisy pod nr tel 32 275 05 24. W ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Wspólne pasje”, realizowanego przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.