Listopad 2024


21 Paź

„Zabrzańska przygoda św. Mikołaja” - konkurs

Konkursy

Zapraszamy uczniów klas I-III oraz IV-VIII do udziału w konkursie plastycznym „Zabrzańska przygoda św. Mikołaja” organizowanym przez OPP nr 4 w Zabrzu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu.

Stwórz komiks opowiadający o przygodach św. Mikołaja w Zabrzu, z akcją rozgrywającą się w naszym mieście, w dowolnym miejscu i czasie. Warunek: praca musi nawiązywać do działalności naszej biblioteki – zachęcamy, by pojawiły się w niej Filie MBP!

Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę, wykonaną dowolną techniką (rysunek, malarstwo, grafika komputerowa). Komiks powinien składać się z co najmniej 3 obrazków i mieścić na jednej stronie A3 lub maksymalnie dwóch stronach A4.
Prace przynosimy do naszych filii oraz sekretariatu Centrum Edukacji Twórczej – Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu do 22 listopada, godz. 15.00.

Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej.

4 Lis

„Polska jesień”

Wystawy

Wystawa członków Gr 18-Obsydian, pod kierownictwem Iwy Kruczkowskiej-Król.

4 Lis

„Chwila w Krakowie”

Wystawy

Wystawa obrazów autorstwa Iwony Dybek.

4 Lis

Wernisaż wystawy „Polska jesień”

Wernisaże

Wernisaż wystawy grupowej Grupy 18-Obsydian pt. "Polska jesień". Wernisaż będzie połączony z oficjalnym otwarciem Galerii Ratuszowej po remoncie zrealizowanym w ramach budżetu partycypacyjnego.

4 Lis

DKK: „Żadnych bogów, żadnych panów” – Grzegorz Dziedzic

Dyskusyjny Klub Książki

„Wyróżniona Nagrodą Wielkiego Kalibru 2022. Najlepszy kryminalny debiut ostatnich lat.
Gangsterska historia osadzona w polskim Chicago u progu lat 20. XX wieku.
Zanim nastanie era prohibicji i władzę nad półświatkiem zdobędzie Al Capone, podziemiem Chicago rządzą Polacy. W cuchnących alejkach i piekielnych ubojniach, w scenerii jak z filmu Dawno temu w Ameryce czają się ich gangi, a najbardziej zuchwałym jest Erab. Czerwone chusty, anarchistyczne hasła i rozboje pod płaszczykiem Rewolucji – to ich styl. Gdy w tym polonijnym środowisku dochodzi do bestialskiego mordu, do sprawy oddelegowany zostaje świeżo upieczony sierżant Teodor Rucki. Szybko okaże się, że Rucki ma z gangsterami więcej wspólnego niż tylko język.”
(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5062378/zadnych-bogow-zadnych-panow)

7 Lis

Spotkanie autorskie z Aliną Przydatek

Spotkania autorskie

Spotkanie dla dzieci połączone z premierą najnowszej książki „Guzik z pętelką” – wyjątkowej książki, która wychodzi ze swoich stron.

Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

13 Lis

Konferencja „Na zdrowie… Czytaj!”

Wykłady/prelekcje

Konferencja dla przedstawicieli władz lokalnych, poruszająca istotę czytelnictwa i jego wpływu na rozwój społeczeństwa . Swoje prelekcja wygłoszą profesorowie i specjaliści: Jagoda Cieszyńska-Rożek, Maria Deskur, Marek Kaczmarzyk, Wanda Matras-Mastalerz, Robert Piaskowski.


Szczegółowy program:
10.15-10.30 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - co się udało? Robert Piaskowski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury
10.30-11.00 Jak używać książek do rozwoju jednostki, społeczności i regionu? Maria Deskur – Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania
11.00-11.30 Neurobiologia empatii – dlaczego warto czytać? prof. Marek Kaczmarzyk – neurodydaktyk
11.30-12.00 Książki na receptę z receptą na życie. Literatura narzędziem wsparcia zdrowia pacjentów dr Wanda Matras-Mastalerz – Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu
12.00-12.30 Jak zmienia się mózg, gdy dziecko uczy się czytać? prof. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek – psycholog i logopeda

Konferencja jest realizowane w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj!” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14 Lis

Spotkanie autorskie dla dzieci z Natalią Przeździk

Spotkania autorskie

Spotkanie dla dzieci z autorką książek, które rosną razem z dziećmi. Natalia Przeździk – z wykształcenia polonistka, z zawodu mama szóstki dzieci. Zakochana w górach oraz polskim morzu. Autorka cyklu książek o rodzinie z niebieskiego domu.

Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14 Lis

Spotkanie autorskie dla dzieci z Natalią Przeździk

Spotkania autorskie

Spotkanie dla uczniów klas czwartych z autorką książek, które rosną razem z dziećmi. Natalia Przeździk – z wykształcenia polonistka, z zawodu mama szóstki dzieci. Zakochana w górach oraz polskim morzu. Autorka cyklu książek o rodzinie z niebieskiego domu.

Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14 Lis

Spotkanie autorskie z Natalią Przeździk

Spotkania autorskie

Spotkanie dla dzieci i dorosłych z autorką książek, które rosną razem z dziećmi. Natalia Przeździk – z wykształcenia polonistka, z zawodu mama szóstki dzieci. Zakochana w górach oraz polskim morzu. Wielbicielka twórczości Astrid Lindgren, Lucy Maud Montgomery oraz trylogii Tolkiena. Jako Rivulet pisze bloga „W naszej bajce”. Wraz z rodziną mieszka w Krakowie. Jej najbardziej popularne książki to "Niebieski dom", "Morskie bałwany", "Na końcu świata".

Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14 Lis

Spotkanie autorskie z Moniką Glosowitz

Spotkania autorskie

Monika Glosowitz - redaktorka "Pamiętników kobiet z rodzin górniczych" - fascynującego i różnorodnego zbioru głosów rzadko dotąd obecnych w narracjach dotyczących przemysłu na Górnym Śląsku. Adiunktka na Wydziale Humanistycznym UŚ. Badaczka literatury, krytyczka literacka, tłumaczka. Spotkanie poprowadzi Magdalena Gościniak.

Spotkanie autorskie w ramach projektu „Reporterskim okiem”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

15 Lis

„Ostatnie pożegnanie, czyli kilka słów o tradycjach, zwyczajach i wierzeniach”

Wykłady/prelekcje

Spotkanie otwierające cykl spotkań „Zwyczaje i obyczaje Górnego Śląska”. Prowadzącą spotkania będzie Barbara Stanisławiszyn.

20 Lis

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

Spotkania autorskie

Grzegorz Kasdepke - polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Autor między innymi cyklu książek o Detektywie Pozytywce.

Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Z sową w świat bohaterów literackich” we współpracy z Księgarnią Sowa.

28 Lis

Spotkanie autorskie z Moniką Kassner

Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie z Moniką Kassner będzie połączone z premierą jej najnowszej książki "Sprawa Abrahamczika. W paszczy brunatnej hydry". 

Tym razem autorka przenosi nas do Hindenburga w 1934 roku, gdzie „Sprawa Abrahamczika w paszczy brunatnej Hydry” wciąga nas w czwarty retrokryminał z przygodami niezłomnego radcy prawnego Adolfa Jendryska. Nadburmistrz miasta, Max Fillusch, oskarża Jendryska o śmierć miejskiego radnego z ramienia NSDAP. A to dopiero początek kłopotów, ponieważ radca, stawiając czoła niebezpieczeństwu, staje się celem nazistów. Będzie musiał nie tylko rozwiązać zagadkę, ale także uciekać przed ścigającymi go oprawcami.
 
Monika Kassner – historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek dla dzieci: "Zaginione perły księżnej Daisy" oraz "Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat". Dla dorosłych pisze kryminały retro o przygodach lipińskiego radcy Adolfa Jendryska. Dotychczas powstały "Sprawa Salzmanna. Trup, którego nie było", "Sprawa Rollnika. Zbrodnia prawie doskonała" oraz "Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią". Laureatka pierwszej nagrody w ramach IX edycji konkursu na Jednoaktówkę po śląsku za tekst Pōnbōczkowi świyczka oraz konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022.