Kodeks bezpiecznych relacji dziecko – dziecko

1. Traktuj innych z należytym szacunkiem, tak, jak sam/a chciałbyś/chciałabyś, aby Cię traktowano.

2. Nie wolno Ci przezywać, wyśmiewać, obgadywać, ośmieszać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać innych dzieci.

3. Słuchaj innych, gdy mówią, nie przerywaj innym, gdy się wypowiadają.

4. Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, jeśli nie naruszają one dobra osobistego innych osób.

5. Konflikty rozwiązuj w sposób pokojowy:
    a) wycisz się, uspokój, zatrzymaj niepotrzebną kłótnię, zanim stracisz nad sobą kontrolę, a konflikt się tylko nasili,
    b) powiedz, co według Ciebie jest problemem, co jest przyczyną nieporozumienia, czego oczekujesz,
    c) słuchaj co mówi druga osoba, jakie są jej odczucia, czego oczekuje i podsumuj, to co usłyszałeś/usłyszałaś,
    d) wymyślcie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla Was obojga,
    e) pamiętaj! jeśli nie uda się Wam rozwiązać konfliktu, zawsze możecie zwrócić się o pomoc do  dyżurującego bibliotekarza.

6. Nie bądź obojętny/a, gdy komuś dzieje się krzywda, zawsze poinformuj o tym dyżurującego bibliotekarza.

7. Nie namawiaj innych do krzywdzenia.

8. Nie stwarzaj sytuacji, w których inne dzieci czułyby się celowo pomijane, izolowane.

9. Nie wolno Ci bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej innego  dziecka.

10. Szanuj przestrzeń intymną innych dzieci. Nigdy nie dotykaj innych dzieci w sposób,  który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.

11. Nie wypowiadaj się w sposób obraźliwy o rodzicach lub opiekunach innych dzieci.

12. Nie zwracaj się w sposób wulgarny do innych.

13. Pamiętaj, że żarty, które nie bawią drugiej osoby, nie są żartami i taką zabawę słowną natychmiast  przerywaj.

14. Bądź tolerancyjny – szanuj odmienny wygląd, przekonania, wierzenia, poglądy innych.

15. Szanuj prawo innych do prywatności, nie przeglądaj prywatnych rzeczy.

16. Szanuj rzeczy osobiste i mienie innych dzieci.

17. Jeśli chcesz pożyczyć jakąś rzecz od innego dziecka, zapytaj najpierw.

18. Nie wolno Ci nagrywać ani rozpowszechniać wizerunku innych dzieci bez jego/jej wyraźnej zgody udzielonej uprzednio.

19. Nie przynoś do Biblioteki niedozwolonych substancji, nie zachęcaj innych do ich stosowania.

20. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa obowiązujących w Bibliotece (nie narażaj innych na niebezpieczeństwo).