Mała dzielnica, bogata historia. Album ma 220 stron
220 stron, ok. 500 zdjęć z domowych archiwów mieszkańców, wiele ciekawych, nigdy dotąd niepublikowanych historii – tak w skrócie prezentuje się album „Nasz Pawłów”. To czwarte już wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Miejskiego w Zabrzu poświęcone zabrzańskim dzielnicom. Dotychczas ukazały się monografie o Kończycach, Biskupicach i Rokitnicy. Jednak to album o Pawłowie, jednej z najmniejszych dzielnic Zabrza, jest grubą księgą, którą z wielkim entuzjazmem współtworzyli mieszkańcy.
– Już kiedy ukazała się monografia Kończyc (w 2010 roku – przyp. red.), na promocję przyszło sporo mieszkańców Pawłowa i już wtedy mieliśmy sygnały, że ludzie chcą wydawnictwa o Pawłowie – mówi Tomasz Iwasiów, dyrektor MBP w Zabrzu. – Mieliśmy tam wszystkie drzwi otwarte: począwszy od księdza proboszcza, który z ambony ogłaszał, aby ludzie zgłaszali się i współtworzyli album, przez panią dyrektor szkoły, panią dyrektor ośrodka kultury i panią kierownik biblioteki. W rezultacie ludzie czekali i chcieli podzielić się opowieściami, zdjęciami – opowiada Iwasiów.
Z kart albumu wyłania się obraz rodzinnej dzielnicy, gdzie mieszkają ludzie mocno, od pokoleń związani z tą ziemią, dumni ze swojej historii, chętnie dzielący się swoimi wspomnieniami.
– W Biskupicach ludzie pisali czasem pod pseudonimami, co ma związek oczywiście z historią. W Pawłowie chętnie wspominali i dumnie podpisywali to swoim nazwiskiem – zaznacza dyrektor.
Zaangażowanie w projekt mieszkańcy udowodnili także podczas spotkania promującego monografię, które odbyło się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Pawłowie. Uczestniczyło w nim ok. 200 osób.