Drewniana historia

Zabrzańska Biblioteka Miejska nie tylko wypożycza, ale także książki sprzedaje, wspierając ich wydawanie. W ubiegłym tygodniu (13 września) w jej siedzibie odbyta się promocja publikacji Ecclesia lignea Damiana Halmera i Justyny Lach.

W książce przestawiona jest historia trzech najstarszych drewnianych zabrzańskich kościołów: św. Andrzeja, Chrzciciela i Wawrzyńca. Teraz w ich miejscu stoją okazałe kamienne świątynie, lecz kiedyś to właśnie te trzy obiekty kultu były charakterystycznymi elementami nie tylko architektury, ale całego krajobrazu okolicy i wpłynęły na historię miasta.

– Pozostało po nich wiele świadectw, dokumentów oraz pamiątek – wspominał podczas spotkania z czytelnikami Damian Halmer.
–  Najwięcej oczywiście wiemy o kościele św. Wawrzyńca,  który przeniesiony do Bytomia, spłonął tam w 1982 roku. Ale np. jak wyglądał kościół św. Andrzeja domyślamy się jedynie na podstawie rycin. Drzwi z tej świątyni ma w swych zbiorach Muzeum Miejskie.

Takich ciekawostek w publikacji jest oczywiście więcej. O części z nich (a na pewno dokładnej historii) można się także dowiedzieć z wystawy towarzyszącej książce, która czynna jest w czytelni MPB (ul. Wyzwolenia 5).

Autorzy publikacji są pracownikami Muzeum Górnictwa Węglowego. Justyna Lach jako artysta-plastyk zadbała przede wszystkim o jej stronę graficzną, Damian Halmer – obecnie doktorant na wydziale historii Uniwersytetu Śląskiego – pracował nad tekstem. Pasjonuje go średniowiecze (polityka Piastów Śląskich i Przemyślidów opawskich), publikował w Polsce i Czechach. Niedawno wydał monografie o Książenicach. Organizuje wycieczki rowerowe po zabytkach Zabrza oraz Dyskusyjny Klub Filmu Śląskiego Szybowskaz.

Ich praca nad tą książką trwała pół roku. Jest pierwszą publikacją o niezachowanych drewnianych kościołach Zabrza. Dzień po jej promocji – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – zorganizowano w Zabrzu wycieczki do obecnych drewnianych świątyń: kościoła św. Jadwigi na Zaborzu oraz ewangelickiego (nieczynnego) w Mikulczycach.

(jak)