Rokita czyta

„Kwas siarkowy” belgijskiej pisarki Amélie Nothomb to temat kolejnego (jubileuszowego, bo piętnastego) spotkania „Rokita czyta”, które odbędzie się 17 maja o godz. 18, w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu-Rokitnicy przy ul. Krakowskiej 52.  Powieści Amélie Nothomb wydawane są od ponad trzydziestu lat. Pierwsza z nich – „Higiena mordercy” – ukazała się w 1992 r. (polskie wydanie: 2000 r.) i od tego momentu każdego roku autorka obdarowuje czytelników kolejnym tytułem.

Do 2016 r. pojawiło się ich na rynku księgarskim dokładnie 24. „Kwas siarkowy” jest jej czternastą powieścią, wydaną po raz pierwszy w roku 2005, a rok później przetłumaczoną na j. polski. Książka opowiada o obozie koncentracyjnym stworzonym na potrzeby programu telewizyjnego, którym sterują słupki oglądalności.

Temat przewodni majowego spotkania „Rokity Czyta” wynika z założenia wspólnego dla całego cyklu. W ramach „Rokita Czyta” omawiane są bowiem książki, które pobudzają do myślenia, rozmowy o świecie współczesnym, aktywności i przekładania słów na czyny. Taka też jest powieść belgijskiej pisarki Arnélie Nothomb.

Organizatorem spotkania jest Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, która przygotowała je we współpracy z Kartelem Kulturalnym. Dyskusję moderować będzie Magdalena Gościniak. Wstęp wolny.

„Współnota ludzi, którymi rządzą książki” spotyka się od marca 2014 r. Nieregularnie, ale zawsze o godz. 18.00 w rokitnickiej filii MBP w Zabrzu. Dyskusje toczą się wokół książek o bardzo różnorodnej tematyce, ale zawsze nietuzinkowych, wręcz prowokujących do tego, by o nich rozmawiać. Pierwsze spotkanie poświęcone było „Morfinie” Szczepana Twardocha, kolejne m.in. nst. książkom: „Źle urodzone” Filipa Springera, „Czarny Ogród” Małgorzaty Szejnert czy też „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator.