Zabrzańska biblioteka po raz pierwszy włączała się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i biblioteki, w której w całej Polsce udział wzięło ponad tysiąc placówek. Nasza Noc Bibliotek (4 czerwca) odbyła się pod hasłem Biblioteka bez GRAnic, co miało na celu podkreślenie zmieniającego się charakteru biblioteki i zaprezentowanie innych niż książkowych zbiorów. Tytuł nawiązywał także do terenowej gry w stylu escape room.
Zamknięte w piwnicach czytelni pięcioosobowe zespoły miały 40 minut, aby wydostać się z podziemi. Uczestnicy musieli wykazać się zręcznością, sprytem, umiejętnością, zarówno logicznego, jak i abstrakcyjnego myślenia oraz pracy w zespole. Chętnych było tylu, że na dzień przed zabawą zabrakło już miejsc. Tych, którym udało się potem uciec było natomiast mało – tylko dwa zespoły podołały trudnym zadaniom, które we współpracy z biblioteką przygotowała specjalizująca się w tego typu modnych imprezach firma The Mystery Room z Zabrza. Te atrakcje i umysłowe rozrywki biblioteka chce ze względu na duże zainteresowania jak najszybciej powtórzyć.
Przy okazji Nocy Bibliotek nasza placówka zaprezentowała swoje zbiory (nie książki0, a mianowicie: obszerny katalog druków (plakatów, programów, folderów), jak również innych materiałów odzwierciedlających działalność różnego rodzaju instytucji, organizacji, stowarzyszeń i grup społecznych. Odbyły się warsztaty rękodzieła (można było wykonać i ozdobić bawełnianą torbę – oczywiście na książki). Zorganizowano także spotkanie z podróżnikiem Joanną Andersen, która opowiedziała jak tanio można zwiedzić praktycznie cały świat. Korzystano także z gier planszowych – duży ich zbiór do bezpłatnego wypożyczenia znajduje się w filii nr 11 przy ul. Wolności 177.
W ramach upełnie innej imprezy, a mianowicie 5’PAK-u Kulturalnego zorganizowanego przez Kartel Kulturalny z Zabrza-Rokitnicy z okazji 5-lecia działalności, Miejska Biblioteka Publiczna (filia nr 6 z ul. Krakowskiej 52) także tego samego dnia zaprosiła na plenerowe rozgrywki gier planszowych. Przed południem w rokitnickim parku odbyło się natomiast śniadanie na trawi przygotowane w wegańskim stylu. Częstowani potrawami pochodzenia roślinnego, a więc owocami, pastami i np. pasztetem z sera i chlebem własnego wyrobu, przechodnie obawiali się początkowo tychże dań i z lękiem brali do ust smaczne i darmowe posiłki. Potem odbyły się zajęcia na trawie, gdzie na leżakach, kocach i ławkach parkowych czytano m.in. dzieciom bajki i wiersze Juliana Tuwima. W ciągu dwóch dni Kartel Kulturalny zaprosił mieszkańców na pięć różnych kulturalnych i sportowych imprez: była także wycieczka rowerowa i mecz piłki nożnej. (kub)