– Intryguje mnie nazwa ulicy Panieńskie Skały, boczna Tetmajera, niedaleko stadionu Górnika. Może ktoś wie, skąd taka nazwa?
– … hm, a dlaczego Góra św. Anny?
– Przypuszczam, że nazwy obu ulic wzięły się od spolszczenia ich nazw, i tak: Panieńskie Skały za „Adolfa” nazywały się „Hegelweg”, a ul. Góra św. Anny nazywała się Annabergstr.
– Wszystko ładnie – przetłumaczenie nazwy ulic rozumiem, ale chodzi o to, dlaczego te ulice akurat tak nazwano? Przypuszczam, że odpowiedzi nie znajdziemy, a możemy jedynie domniemywać…
Taki oto dialog pomiędzy internautami toczył się w czerwcu 2005 r. na jednym z zabrzańskich forów. Nie był to ani pierwszy, ani odosobniony sygnał, że mieszkańcy Zabrza – miasta borykającego się ze swoją tożsamością, mają spore kłopoty z identyfikacją nazw z konkretnymi ludźmi, miejscami czy wydarzeniami.
Publikacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu „Nazwy i patroni zabrzańskich ulic” spełnia oczekiwania tych wszystkich, którzy o swoim mieście starają się dowiedzieć jak najwięcej. Jest to, w swojej kategorii, pozycja unikatowa. Zawiera 647 haseł. Pomieszczono je na 237 stronach, z których na 15 znalazły się aż 534 pozycje bibliografii. […]
Przygotowanie jej było iście benedyktyńskim przedsięwzięciem. Należało „przekopać” się przez ogrom materiałów źródłowych rozsianych po wielu publikacjach, dokonać ich odpowiedniej selekcji i weryfikacji. Dokonała tego wszystkiego osobiście Bożena Michałek, w czym nieocenioną dla niej pomocą okazała się wcześniejsza praca starszego kustosza Muzeum Miejskiego w Zabrzu Piotra Hnatyszyna „Dzieje nazewnictwa zabrzańskich ulic (w granicach administracyjnych z roku 1950” wydana w 1996 r. Wszystko zaczęło się w listopadzie 2003 r. Zanim jednak zespół redakcyjny, złożony z Beaty Duni, Haliny Goli, Beaty Hoffrichter, Beaty Machlińskiej, Krystyny Stankiewicz oraz Henryka Sikory, rozpoczął opracowywanie poszczególnych haseł, nadzorująca realizację zamysłu dyrektor MBP Krystyna Kiryk-Kuncy zapewniła mu wszystko, co było niezbędne dla utrzymania harmonogramu prac redakcyjnych i edytorsko-technicznych. A było o co zabiegać. […]
Kazimierz Krzyśków
Fragmenty artykułu opublikowanego w miesięczniku „Nasze Zabrze Samorządowe”
„Nazwy i patroni zabrzańskich ulic”, wyd. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu im. Jerzego Fusieckiego, Zabrze 2006
Publikację można nabyć w Wypożyczalni Centralnej oraz Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu.