Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce klikając Polityka prywatności.
Akceptuję
Polityka ochrony małoletnich w Miejskiej Bibliotecze Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1. Uwagi ogólne
Polityka ochrony małoletnich w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, zwana dalej Polityką, jest zbiorem zasad i procedur, zwanych Standardami, które pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko dla małoletnich w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, zwanej dalej Biblioteką.
Celem Polityki jest zapewnienie małoletnim korzystającym oraz chcącym skorzystać z usług Biblioteki bezpiecznego środowiska, zorganizowanego z poszanowaniem ich praw i godności. Biblioteka zapewnia, że jej działalność jest zorganizowana tak, aby zapewnić małoletnim wolny dostęp do oferty edukacyjnej i kulturalnej w sposób dla nich bezpieczny i komfortowy, wolny od zagrożeń i zachowań nieodpowiednich, w szczególności wolny od jakichkolwiek form przemocy i dyskryminacji.
Standardy wprowadzone niniejszą Polityką mają na celu zapobieganie przemocy wobec małoletnich i ograniczenie ryzyka jej wystąpienia, wychwycenie przypadków przemocy jak najwcześniej, podniesienie świadomości personelu oraz wyznaczenie sposobów postępowania.
Polityka ma zastosowanie w stosunku do wszystkich osób prowadzących w i/lub dla Biblioteki działania na rzecz małoletnich.
§ 2. Słownik pojęć
Podstawowe definicje użyte na potrzeby niniejszej Polityki:
małoletni – każda osoba do ukończenia 18 roku życia,
kierownictwo – osoba, organ lub podmiot, który w strukturze danej instytucji zgodnie z obowiązującym prawem i/lub wewnętrznymi dokumentami jest uprawniony do podejmowania decyzji o działaniach instytucji,
pracownik – każda osoba zatrudniona lub współpracująca z Biblioteką, bez względu na formę zatrudnienia, w szczególności pracownik, współpracownik, zleceniobiorca, wykonawca, praktykant, wolontariusz, stażysta lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub wykonywanych zadań ma lub może mieć kontakt z małoletnimi,
opiekun małoletniego – osoba uprawniona do reprezentacji małoletniego, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy,
krzywdzenie małoletniego – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbanie lub zaniechanie realizacji ciążącego obowiązku,
RODO – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
§ 3. Stosowanie Standardów
Pracownicy realizują standardy ochrony małoletnich w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych Biblioteki oraz swoich kompetencji.
Zasady bezpiecznych relacji z małoletnimi, określone przez niniejszą Politykę, obowiązują wszystkich pracowników – na wszystkich szczeblach organizacji, a także każdą dorosłą osobę mającą kontakt z małoletnimi znajdującymi się pod opieką Biblioteki, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą Biblioteki i/lub na jej terenie.
Znajomość i zaakceptowanie niniejszych zasad oraz zobowiązanie się do bezwzględnego ich stosowaniasą potwierdzane podpisaniem oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik do niniejszej Polityki – zał. nr 1.1 – Oświadczenie dla pracowników Biblioteki oraz zał. nr 1.2 – Oświadczenie dla osób, które z racji pełnionych funkcji lub wykonywanych zadań mają lub mogą mieć kontakt z małoletnimi znajdującymi się pod opieką Biblioteki, w tym współpracownik, zleceniobiorca, wykonawca, praktykant, wolontariusz, stażysta.
Każdy pracownik przed rozpoczęciem działań związanych z bezpośrednim kontaktem z małoletnimi znajdującymi się pod opieką Biblioteki, podlega weryfikacji w sposób określony w Zasadach bezpiecznej rekrutacji Pracowników, stanowiących załącznik nr 2 do niniejszej Polityki.
W przypadku korzystania z usług podmiotów trzecich celem organizowania zajęć dla małoletnich Biblioteka wymaga, aby podmiot ten zaakceptował niniejszą Politykę i zobowiązał się (w tym własnych pracowników i współpracowników delegowanych do wykonywania zadań na rzecz Biblioteki) do przestrzegania jej zapisów, w szczególności weryfikował niekaralność pracowników podejmujących się działań z małoletnimi. Dokumenty potwierdzające zaakceptowanie Polityki oraz zobowiązania do przestrzegania Jej zapisów, w szczególności zweryfikowania niekaralności pracowników podejmujących się działań z małoletnimi zostaną przekazane Bibliotece przed dopuszczeniem pracowników i/lub współpracowników podmiotu trzeciego do kontaktu z małoletnimi.
Biblioteka wyznaczyła Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich, który jest odpowiedzialny w szczególności za monitorowanie realizacji Polityki i jej weryfikację, reagowanie na sygnały jej naruszenia oraz prowadzenie rejestru zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia. Dane osobowe Koordynatora (imię, nazwisko, służbowy telefon i e-mail) zostaną podane do wiadomości pracowników oraz małoletnich i opiekunów małoletniego w sposób ogólnie przyjęty w Bibliotece.
Pracownicy Biblioteki posiadają wiedzę w zakresie: rozpoznawania czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia małoletnich, prawnych aspektów ochrony małoletnich, przemocy rówieśniczej, zapewniania bezpieczeństwa małoletnim i podejmowania działań profilaktycznych i interwencyjnych.
Wszyscy opiekunowie małoletniego mają dostęp do obowiązującej w Bibliotece Polityki oraz są angażowani w działania Biblioteki na rzecz ochrony małoletnich. Małoletni podczas zajęć w Bibliotece zostali poinformowani do kogo mogą się zgłosić z prośbą o pomoc lub radę w przypadku krzywdzenia.
Na terenie Biblioteki w ogólnodostępnym miejscu udostępniono małoletnim materiały edukacyjne dotyczące ich praw, ochrony przed zagrożeniami przemocą i wykorzystywaniem oraz informacje o danych kontaktowych placówek zapewniających pomoc i opiekę w trudnych sytuacjach życiowych, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
Biblioteka udostępnia małoletnim skróconą wersję Standardów Ochrony Małoletnich, opracowanych w formie przyjaznej dla dzieci, które stanowią załącznik nr 3 do niniejszej Polityki.
Biblioteka zachęca małoletnich korzystających z usług Biblioteki do zachowań ujętych w Kodeksie bezpiecznych relacji dziecko – dziecko, który stanowi załącznik nr 4 do niniejszej Polityki.
Rozdział II. Zasady bezpiecznych relacji Pracowników z małoletnimi
§ 4. Zasady relacji między Pracownikiem a małoletnim
Pracownicy w relacjach z małoletnimi kierują się ich dobrem i działają w ich najlepszym interesie, z poszanowaniem ich godności i potrzeb.
Pracownicy traktują małoletnich z szacunkiem i cierpliwością.
Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy. Przykładowe zachowania przemocowe opisuje załącznik nr 5 do niniejszej Polityki.
Pracownicy zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnych relacji z małoletnimi przy zastosowaniu działań i komunikatów adekwatnych między innymi do sytuacji, wieku małoletniego i jego stopnia rozwoju.
Pracownik jest zobowiązany do przebywania z małoletnimi w zasięgu wzroku i słuchu innych osób. W przypadku konieczności pozostania z małoletnim sam na sam, pracownik poinformuje o tym fakcie innego pracownika Biblioteki wraz ze wskazaniem miejsca, w którym będą się znajdować.
Wszelkie zajęcia z udziałem małoletnich, które są prowadzone lub moderowane przez osoby trzecie, odbywają się z udziałem pracowników Biblioteki.
Małoletni ma prawo do uzyskania informacji o osobie, której może zgłosić niewłaściwe zachowanie oraz ma prawo oczekiwać odpowiedniej reakcji na zgłoszenie. Pracownicy będą informować małoletnich o formach zgłaszania sytuacji, zachowań lub słów, z którymi czują się niekomfortowo. Pracownicy są zobowiązani do wysłuchania małoletniego lub wskazania osoby, z którą mogą porozmawiać, do udzielenia pomocy małoletniemu lub innej odpowiedniej do sytuacji reakcji na niewłaściwe zachowanie.
Pracownicy są zobowiązani działać w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.
§ 5. Zasady komunikacji między Pracownikiem a małoletnim
Komunikacja między pracownikiem a małoletnim powinna być prowadzona z zachowaniem szacunku, cierpliwości, uważności i zrozumienia.
Odpowiedzi i informacje udzielane małoletnim powinny być udzielane w sposób adekwatny do ich wieku, stopnia rozwoju oraz sytuacji.
Komunikacja z małoletnim powinna się odbywać w sposób, który nie będzie go zawstydzać, lekceważyć ani obrażać.
Pracownik nie może podnosić głosu na małoletniego, z wyjątkiem szczególnych przypadków wynikających z bezpieczeństwa małoletniego.
Pracownik jest zobowiązany do każdorazowego poinformowania małoletniego o decyzjach podejmowanych w stosunku do niego oraz wyjaśnienia mu ich podstaw. Podejmowanie decyzji dotyczących małoletniego powinno następować z poszanowaniem jego prywatności, godności i w miarę możliwości uwzględniać jego oczekiwania.
Jeżeli zachodzi konieczność rozmowy indywidualnej z małoletnim, może ona odbywać się przy uchylonych drzwiach, w zasięgu wzroku innych pracowników Biblioteki lub w obecności innego pracownika.
§ 6. Działania z dziećmi
Należy doceniać i szanować wkład małoletnich w podejmowane działania; małoletni powinni być równo traktowani bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
Nie należy faworyzować małoletnich.
Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie małoletnim przez pracownika lub pracownikiem przez małoletniego, muszą być raportowane Koordynatorowi, o którym mowa w § 3 ust. 6 niniejszej Polityki. W przypadku zauważenia tego typu sytuacji należy zareagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.
§ 7. Zasady utrzymywania kontaktu fizycznego z małoletnim
Dopuszczalny jest fizyczny kontakt pracownika z małoletnim, który jest stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu, tj.:
a) jest odpowiedzią na potrzeby małoletniego w danym momencie,
b) uwzględnia wiek małoletniego, niepełnosprawność, etap rozwojowy, specjalne potrzeby, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny.
Pracownik dokonując oceny stosowności kontaktu fizycznego z małoletnim kieruje się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję małoletniego, pytając go każdorazowo uprzednio o zgodę na kontakt fizyczny.
Pracownikowi nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności i nietykalności fizycznej małoletniego. Pracownik nie może dotykać małoletniego w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny, lub który może małoletniego zawstydzać bądź krępować.
Pracownik nie powinien angażować się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z małoletnimi czy brutalne zabawy fizyczne.
W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec małoletniego Pracownik jest zobowiązany do wykonywania ich z zastosowaniem niezbędnego kontaktu fizycznego z małoletnim przy udziale lub w obecności innego Pracownika.
Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. W przypadku bycia świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub małoletnich, należy poinformować o tym osobę odpowiedzialną i/lub postąpić zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.
§ 8. Zakaz stosowania wobec małoletniego zachowań niedozwolonych
W obecności małoletnich zabronione są jakiekolwiek niestosowne zachowania, w szczególności używanie wulgarnych słów, gestów lub żartów, obraźliwe uwagi pod adresem małoletniego lub innych osób, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności lub atrakcyjności seksualnej, nadużywanie w stosunku do małoletniego władzy, używanie w stosunku do małoletniego jakiejkolwiek formy przemocy.
Zabronione jest krzywdzenie małoletnich w jakiejkolwiek formie. Formy krzywdzenia małoletnich opisuje załącznik nr 5 do niniejszej Polityki.
Pracownikowi nie wolno nawiązywać z małoletnim jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie małoletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
Pracownikowi nie wolno proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności małoletnich.
Pracownikowi nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od małoletnich, ani opiekunów małoletniego.
Pracownikowi nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec małoletniego lub jego opiekunów. Nie wolno zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych.
§ 9. Zasady utrzymywania kontaktów poza Biblioteką
Kontakt pracowników z małoletnimi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów mieszczących się w zakresie ich obowiązków.
Zabronione jest zapraszanie małoletnich do miejsca zamieszkania pracownika, celowe spotykanie się z nimi poza godzinami pracy, utrzymywanie kontaktów z małoletnimi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
Pracownik jest zobowiązany do utrzymywania kontaktów z małoletnimi za pośrednictwem opiekuna, kanałami służbowymi (e-mail, telefon służbowy).
Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli małoletni i opiekunowie małoletnich są osobami bliskimi wobec Pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych małoletnich i/lub ich opiekunów.
§ 10. Bezpieczeństwo online
Nie wolno nawiązywać kontaktów z małoletnimi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
W trakcie zajęć z małoletnimi osobiste urządzenia elektroniczne powinny być wyłączone lub wyciszone.
Pracownik powinien mieć świadomość, że treści publikowane przez niego w mediach społecznościowych oraz jego aktywność internetowa może być śledzona i oceniana przez postronne osoby, w tym małoletnich i ich opiekunów.
§ 11. Prawo małoletniego do prywatności
Małoletni ma prawo do poszanowania prywatności i ochrony dóbr osobistych. Pracownicy podejmują działania z uwzględnieniem tej zasady i zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, w szczególności ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).
Pracownik nie może ujawniać informacji wrażliwych dotyczących małoletniego wobec osób nieuprawnionych. Informacje wrażliwe obejmują m.in. informacje o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
Pracownik nie może utrwalać wizerunku małoletnich (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków małoletnich. Utrwalanie i upublicznienie wizerunku małoletnich jest możliwe wyłącznie na potrzeby Biblioteki oraz za zgodą opiekuna dziecka, która jest udzielana w formie pisemnej. Pracownik jest zobowiązany każdorazowo do poinformowania opiekuna oraz małoletniego o celu utrwalenia i upublicznienia wizerunku.
Zasady wykorzystania przez Bibliotekę wizerunku ujęte zostały w Regulaminie korzystania z oferty edukacyjnej i kulturalnej MBP w Zabrzu.
Pracownikom nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów i/lub innym osobom trzecim utrwalania wizerunku małoletniego bez zgody opiekuna dziecka oraz bez zgody kierownictwa Biblioteki. Jeśli przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba będą chcieli zarejestrować organizowane przez Bibliotekę wydarzenie i opublikować zebrany materiał, muszą zgłosić taką prośbę wcześniej i uzyskać zgodę kierownictwa Biblioteki.
Rozdział III. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w Bibliotece
§ 12. Organizacja sieci w Bibliotece
Infrastruktura sieciowa w Bibliotece umożliwia dostęp do internetu zarówno pracownikom Biblioteki, jak i wszystkim korzystającym z usług bibliotecznych, w tym małoletnim. Zasady korzystania z internetu w Bibliotece określa Regulamin korzystania z urządzeń elektronicznych i sieci internetowej w MBP w Zabrzu.
Na terenie Biblioteki dostęp do internetu możliwy jest na przeznaczonych do tego komputerach (dostęp swobodny) oraz za pomocą sieci wi-fi, po podaniu hasła.
Sieć jest monitorowana tak, aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.
Rozwiązania organizacyjne w Bibliotece bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.
§ 13. Bezpieczeństwo w sieci
Biblioteka, zapewniając małoletnim dostęp do internetu, jest zobowiązana podejmować działania zabezpieczające małoletnich przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu i mediów elektronicznych, które obejmują m.in.:
a) kontakt z zagrażającymi treściami, na które małoletni nie są rozwojowo przygotowani (pornografia, treści obrazujące przemoc, promujące działania szkodliwe dla zdrowia i życia małoletnich, popularyzujące ideologię faszystowską i inną działalność niezgodną z prawem, nawołujące do samookaleczeń i samobójstw, korzystania z narkotyków i innych środków odurzających; niebezpieczeństwo werbunku dzieci i młodzieży do organizacji nielegalnych i terrorystycznych itp),
b) krzywdzenie ze strony dorosłych (np. grooming – podejmowanie działań, które służą nawiązaniu więzi emocjonalnej z małoletnim, aby zmniejszyć jego opory i później go wykorzystać),
c) krzywdzenie ze strony rówieśników (różne formy cyberprzemocy),
d) nadmierne korzystanie z internetu.
W Bibliotece wyznaczona zostaje osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sieci w Bibliotece.
Do obowiązków osoby, o której mowa w ust. 2 powyżej, należą:
a) zabezpieczenie sieci internetowej w Bibliotece przed niebezpiecznymi, zagrażającymi treściami, w tym tymi, o których mowa w § 13 ust. 1 a) powyżej. poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania; aktualizowanie oprogramowania w miarę potrzeb;
b) przynajmniej raz w miesiącu sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem, podłączonych do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści.
W przypadku znalezienia niebezpiecznych, zagrażających treści w komputerze, pracownik, o którym mowa w ust. 2 powyżej, podejmuje stosowne działania mające na celu ich usunięcie oraz stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia.
Informację o małoletnim, który korzystał z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych, zagrażających treści, pracownik, o którym mowa w ust. 2 powyżej, przekazuje Koordynatorowi ds. Standardów Ochrony Małoletnich, który podejmuje działania opisane w procedurze interwencji.
W przypadku bycia bezpośrednim świadkiem kontaktu małoletniego z niebezpiecznymi, zagrażającymi treściami w komputerze pracownik Biblioteki jest zobowiązany w przyjazny sposób przeprowadzić z małoletnim rozmowę edukacyjną o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu i o szkodliwości takich treści. Zasady postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia cyfrowego opisuje załącznik nr 6 do niniejszej Polityki.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy pracownik Biblioteki uzyska informacje, że dziecko jest lub może być krzywdzone, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji.
Biblioteka zapewnia dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych, przy komputerach, z których możliwy jest swobodny dostęp do sieci.
Rozdział IV. Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich
§ 14. Obowiązki Pracowników
Pracownicy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i przejawy krzywdzenia małoletnich. Formy krzywdzenia małoletnich opisuje załącznik nr 5 do niniejszej Polityki.
W przypadku zidentyfikowania oznak krzywdzenia małoletniego pracownicy podejmują rozmowę z małoletnim, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując go do szukania dla siebie pomocy oraz podejmują działania opisane w procedurze interwencji. Zalecenia do prowadzenia rozmowy z krzywdzonym małoletnim zawiera załącznik nr 7 do niniejszej Polityki.
§ 15. Kwalifikacja zagrożeń
Zagrożenie bezpieczeństwa małoletnich może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
Na potrzeby niniejszej Polityki przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich:
a) popełniono przestępstwo na szkodę małoletniego (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad małoletnim),popełniono wykroczenie na szkodę małoletniego (np. dopuszczono do przebywania małoletniego w okolicznościach niebezpiecznych),doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem,
b) doszło do zaniedbania potrzeb życiowych małoletniego lub zaniechania ich realizacji (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).
Na potrzeby niniejszej Polityki wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę małoletniego przez:
osoby dorosłe (Pracowników, inne osoby trzecie, opiekunów małoletniego),
innego małoletniego.
Rozdział V. Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia małoletniego
§ 16. Zgłaszanie nieodpowiednich zachowań
W przypadku powzięcia przez pracownika Biblioteki podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez małoletniego, jego opiekuna lub inną osobę trzecią, pracownik Biblioteki ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanych informacji Koordynatorowi ds. Standardów Ochrony Małoletnich (dalej jako Koordynator). Notatka powinna mieć formę pisemną(tradycyjną lub mailową).
Krzywdzenie dziecka może zgłosić każdy pracownik i/lub kierownictwa Biblioteki niezależnie od miejsca w strukturze organizacyjnej Biblioteki i typu umowy łączącej go z Biblioteką.
Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony powołanego Koordynatora, Dyrektor Biblioteki wyznaczona osobę zastępczą do prowadzenia interwencji.
W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie.
Interwencja prowadzona jest przez Koordynatora, który w miarę możliwości organizuje spotkanie z małoletnim i jego opiekunem lub opiekunami, aby przekazać informacje o zdarzeniu oraz o możliwości/potrzebie skorzystania ze specjalistycznego wsparcia u innych organizacji lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie.
Z przebiegu każdej interwencji Koordynator sporządza kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 8 do niniejszej Polityki.
Karty interwencji z ujawnionych bądź zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego będą przechowywane w sposób udokumentowany, zgodnie z obowiązującą w Bibliotece Instrukcją kancelaryjną. Za całość właściwego prowadzenia i przechowywania dokumentacji dotyczącej interwencji odpowiada Koordynator.
Wszyscy pracownicy Biblioteki i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane Koordynatorowi i/lub kierownictwu Biblioteki oraz uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Dane osobowe pozyskane w związku z podjętymi działaniami interwencyjnymi przetwarzane będą na podstawie i zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych, w szczególności RODO.
§ 17. Zagrożenie życia i zdrowia małoletniego
W przypadku podejrzenia, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112.
Poinformowania służb dokonuje Pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji.
§ 18. Plan pomocy małoletniemu
Biblioteka ustaliła plan wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia, który obejmuje następujące działania:
a) podjęcie działań w celu zapewnienia małoletniemu bezpieczeństwa, w tym odseparowanie małoletniego od osoby podejrzanej o krzywdzenie,
b) przeprowadzenie rozmowy/ów z małoletnim w sprawie zgłoszenia o krzywdzeniu,
c) przeprowadzenie, w miarę możliwości, rozmowy/ów z opiekunem lub opiekunami małoletniego w sprawie zgłoszenia o krzywdzeniu małoletniego,
d) udostępnienie małoletniemu i/lub jego opiekunom materiałów edukacyjnych dotyczących ich praw, ochrony przed zagrożeniami przemocą i wykorzystywaniem oraz informacji o danych kontaktowych placówek zapewniających pomoc i opiekę w trudnych sytuacjach życiowych, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży,
e) zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji, np. policji, lokalnemu Zespołowi Interdyscyplinarnemu działającemu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie,
f) skierowanie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwej miejscowo jednostki policji lub prokuratury (w przypadku popełnienia lub istnienia podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego).
§ 19. Krzywdzenie małoletniego przez osobę dorosłą
W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez osobę dorosłą, pracownik Biblioteki przeprowadza rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu, osobą podejrzaną o krzywdzenie oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia.Ustalenia, w formie notatki służbowej, przekazuje Koordynatorowi.
W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez pracownika Biblioteki, osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z małoletnimi (nie tylko małoletnim pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
W każdym przypadku istotne jest zapewnienie małoletniemu bezpieczeństwa i odizolowanie go od domniemanego sprawcy.
Koordynator organizuje, w miarę możliwości, spotkanie/a z opiekunem lub opiekunami małoletniego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości/potrzebie skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie.
W przypadku popełnienia lub podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego Koordynator składa pisemne zawiadomienie do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 9 do niniejszej Polityki. Koordynator winien uzyskać potwierdzenie o przyjęciu zgłoszenia wraz z nadanym numer sprawy.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie powyżej.
W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunem lub opiekunami małoletniego wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą małoletniemu, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają małoletniego, który doświadczył krzywdzenia, Koordynator zawiadamia lokalny Zespół Interdyscyplinarny działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.
W sytuacji, gdy naruszenie dobra małoletniego jest znaczne, w szczególności, gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności małoletniego, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia lub zarekomendować takie rozwiązanie zwierzchnikom tej osoby.
Jeżeli osoba, która dopuściła się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniona przez Bibliotekę, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren Biblioteki, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.
§ 20. Krzywdzenie rówieśnicze
W przypadku krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego przebywającego w Bibliotece (np. na zajęciach grupowych) pracownik Biblioteki przeprowadza rozmowę z małoletnim podejrzewanym o krzywdzenie, a także oddzielnie z małoletnim poddawanym krzywdzeniu. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu oraz starać się ustalić przebieg zdarzenia.Ustalenia, w formie notatki służbowej, pracownik Biblioteki przekazuje Koordynatorowi ds. Standardów Ochrony Małoletnich.
W toku rozmów, opisanych w ust. 1 powyżej, dąży się do zmiany zachowania małoletniego krzywdzącego i ustalenia sposobu zapewnienia bezpieczeństwa małoletniemu krzywdzonemu. W przypadku braku możliwości osiągnięcia tych celów małoletni krzywdzący jest wydalany na stałe z zajęć.
W trakcie rozmów, opisanych w ust. 1, należy upewnić się, że małoletni podejrzewany o krzywdzenie innego małoletniego sam nie jest krzywdzony przez opiekunów, innych dorosłych bądź innych małoletnich. W przypadku potwierdzenia takiej okoliczności należy podjąć interwencję także w stosunku do tego małoletniego.
W przypadku, gdy małoletni krzywdzący nie uczestniczy w zajęciach organizowanych przez Bibliotekę, należy porozmawiać z małoletnim poddawanym krzywdzeniu, innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu, a także, w miarę możliwości, z opiekunem lub opiekunami małoletniego krzywdzonego celem ustalenia przebiegu zdarzenia.
Koordynator sporządza oddzielne karty interwencji dla małoletniego krzywdzącego oraz krzywdzonego.
Koordynator organizuje, w miarę możliwości, spotkanie/a z opiekunem lub opiekunami małoletniego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości/potrzebie skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie (poinformowanie opiekuna lub opiekunów małoletniego krzywdzącego, poinformowanie policji lub prokuratury).
Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest małoletni w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.
Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest małoletni powyżej 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.
Rozdział VI. Monitoring i ewaluacja
§ 21. Monitoring i aktualizacja Polityki
Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich, nie rzadziej niż raz na 2 lata dokonuje weryfikacji przyjętej Polityki, celem dostosowania jej zapisów do zmieniających się potrzeb i przepisów, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich, a wnioski z oceny są dokumentowane.
Koordynator, nie rzadziej niż raz na 2 lata przeprowadza wśród pracowników Biblioteki ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 10 do niniejszej Polityki. Po opracowaniu ankiet przedstawia Dyrektorowi Biblioteki raport z monitoringu.
Rozdział VII. Przepisy końcowe
§ 22. Uwagi końcowe
Tekst niniejszej Polityki, skrócona wersja standardów ochrony małoletnich oraz Kodeks bezpiecznych relacji dziecko – dziecko zostały opublikowane na stronie internetowej Biblioteki, a także udostępnione są w pomieszczeniach filii Biblioteki.
Nieprzestrzeganie zasad ochrony małoletnich stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i może być przyczyną odpowiedzialności dyscyplinarnej określonej w Kodeksie Pracy.
Niezależnie od zastosowania kar, o których mowa w ust. 2 powyżej, za naruszenie zasad ochrony małoletnich obowiązują kary przewidziane odpowiednimi przepisami prawa.