Standardy Ochrony Małoletnich (wersja skrócona)

1. Pracownik Biblioteki powinien traktować Cię z szacunkiem. Nie może stosować wobec  Ciebie przemocy w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywać władzy lub przewagi fizycznej nad Tobą (zastraszanie, przymuszanie, groźby), nikt też nie może być faworyzowany. Podejmowane działania powinny być odpowiednie do sytuacji: bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
  2. Jeśli ktoś – Pracownik Biblioteki lub inna osoba znajdująca się w Bibliotece – atakuje Cię, krzyczy na Ciebie, dokucza, obraża, szturcha, czujesz się w jego obecności źle – powiedz o tym rodzicom lub opiekunom, ale także dyżurującemu bibliotekarzowi.
  3. Pracownik Biblioteki nie może Cię dotykać, używać wobec Ciebie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynić obraźliwych uwag, kierować wypowiedzi dotyczących aktywności bądź atrakcyjności seksualnej. A jeśli sytuacja tego wymaga (np. pomoc w czynnościach pielęgnacyjnych lub higienicznych czy Pracownik chce Cię pocieszyć, gdy z jakiegoś powodu płaczesz i jest Ci smutno), powinien zapytać o zgodę. Pamiętaj, że zawsze możesz odmówić.
  4. Pracownik Biblioteki nie może Ci proponować alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w Twojej obecności.
  5. Pracownikowi Biblioteki nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od Ciebie.
  6. Nie ma znaczenia, czy osoba, która Cię krzywdzi, to dorosły czy dziecko – nie bój się mówić, że ktoś Cię skrzywdził.
  7. Pamiętaj, po trudnych doświadczeniach mogą towarzyszyć Ci różne emocje (np. lęk, złość, obojętność, wstyd). Masz prawo poprosić o pomoc, by sobie z nimi poradzić.
  8. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś, aby Cię traktowano. Nie obrażaj innych, nie wyzywaj, nie używaj wulgarnych słów, nie wyśmiewaj, nie obgaduj, nie ignoruj, nie szarp itd.
  9. Zwracaj się do Pracowników Biblioteki używając słów „Pan/Pani”, nie zapraszaj ich do znajomych w mediach społecznościowych, nie podawaj im swojego numeru telefonu czy maila (chyba, że zapyta Cię o to bibliotekarz podczas wypożyczenia zbiorów). Pracownicy Biblioteki nie mogą zapraszać Cię do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z Tobą poza godzinami pracy.
  10. Gdy uczestniczysz w wydarzeniach, które organizuje Biblioteka, Pracownicy Biblioteki mogą robić Ci zdjęcia w celu promocji i dokumentacji imprezy. Jeśli się na to nie zgadzasz, poproś rodzica lub opiekuna, by podczas zgłoszenia na wydarzenie nie wyraził zgody na publikację Twojego wizerunku. Pamiętaj, że Biblioteka może bez Twojej zgody opublikować zdjęcia,  na których stanowisz jedynie szczegół całości.
  11. Masz prawo do informacji o wszystkich decyzjach, które są w stosunku do Ciebie podejmowane i otrzymania stosownych wyjaśnień.
  12. Masz prawo do zadawania pytań Pracownikom Biblioteki i otrzymywania na nie wyczerpujących odpowiedzi.
  13. Masz prawo do prywatności. Pracownikom Biblioteki nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich rodziców lub opiekunów. Wyjątek stanowią również działania interwencyjne.
  14. Korzystając z internetu zachowaj ostrożność. Nie instaluj samodzielnie żadnych programów, nie odwiedzaj stron dla dorosłych, a jeśli przypadkiem trafisz w internecie na treści, które wzbudzą Twój niepokój, poinformuj o tym dyżurującego bibliotekarza.
  15. Słuchaj poleceń Pracowników Biblioteki. Jeśli się z nimi nie zgadzasz, wytłumacz dlaczego.
  16. Przestrzegaj Kodeksu bezpiecznych relacji dziecko – dziecko obowiązującego w Bibliotece.
  17. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa obowiązujących w Bibliotece (nie narażaj innych na niebezpieczeństwo).