
Zofia Stanecka wśród młodych czytelników
Podczas konferencji „Czytanie emocji”, przedszkolaki miały okazję poznać autorkę jednej ze swoich ulubionych książek – Zofię Stanecką.
W środę, 2 kwietnia 2025 r., w związku z planowaną przerwą w dostawie prądu, do godz. 13.00 będą przyjmowane jedynie zwroty książek.
W dniach 1-8 kwietnia z powodu skontrum (inwentaryzacji) będzie nieczynna Filia nr 7 przy ul. Badestinusa 60. Terminy zwrotów książek przypadające w tym okresie będą prolongowane do 25 kwietnia 2025 r.
Podczas konferencji „Czytanie emocji”, przedszkolaki miały okazję poznać autorkę jednej ze swoich ulubionych książek – Zofię Stanecką.
Za nami już czwarte i pełne wrażeń spotkanie w ramach konferencji edukacyjno-profilaktycznej „Czytanie emocji. Wpływ czytelnictwa na rozwój emocjonalny dziecka”.
Wracamy z BookGame 2025 | 3. Festiwalu i Targów Gier Planszowych w Krakowie pełni energii i nowych pomysłów – jak połączyć gry i książki, by inspirować, edukować i bawić!
W Filii nr 9 odbyło się spotkanie autorskie z Gabrielą Kańtor, podczas którego autorka powieści historycznych przybliżyła postać Joanny Gryzik – Johanny Gräfin von Schaffgotsch.
Co się dzieje, gdy w Urzędzie Miejskim w Zabrzu spotkają się błyskotliwi licealiści, klocki, fake newsy i debata o sztucznej inteligencji? Powstaje przestrzeń do kreatywnej burzy mózgów!
Z okazji Dnia Mózgu odwiedziliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy w Zabrzu, żeby wspólnie rozruszać szare komórki! Dzięki grom logicznym SmartGames Polska podopieczni sprawdzili swoje umiejętności.
18 marca mija 50 lat od śmierci Jerzego Fusieckiego – założyciela biblioteki i naszego patrona. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć tę ważną dla zabrzańskiego czytelnictwa osobę.
Są takie historie, które nie tylko przenoszą nas w inny czas i miejsce, ale też pozwalają poczuć ducha dawnych opowieści. Właśnie w taką podróż wyruszyliśmy podczas spotkania z Anną i Krzysztofem Zentlikami.
Pierwsze spotkanie dotyczące praktycznej realizacji projektu LiBri za nami! To odpowiedź na wyzwania związane z integracją osób z doświadczeniem migracji w naszym mieście.
Otrzymaliśmy dofinansowanie na digitalizację, opracowanie i udostępnienie negatywów Władysława Dziurzyckiego! 2 000 kadrów dokumentujących kulturę, architekturę i przemysł Górnego Śląska.
Oficjalnie ogłaszamy kontynuację niezwykłego projektu „Biblioteka dla wszystkich”, tym razem pod nazwą „Biblioteka dla wszystkich. Wspólne pasje”. Zapraszamy do udziału!
Za nami warsztaty dla wychowawców z zabrzańskich świetlic środowiskowych, podczas których odkrywaliśmy tajemnice SmartGames.
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy szukają rzetelnych informacji prawnych. W naszych filiach udostępniliśmy system Legalis – serwis prawny.
Z okazji Tygodnia Książki Elektronicznej IBUK Libra przygotował prezent – pakiet dodatkowych książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży, faktu, kobieca i piękna.
Nasza biblioteka po raz kolejny będzie realizować projekt „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”. Dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Promocja Czytelnictwa.
Dwa tygodnie zabawy, nauki i przeróżnych wyzwań w naszych filiach powoli dobiegają końca. Jakie atrakcje przygotowaliśmy dla najmłodszych czytelników?
Powstał raport „Jeszcze książka nie zginęła?”, który analizuje polski rynek książki z perspektywy ekonomicznej, wskazując na jego strukturalne problemy i proponując konkretne rozwiązania.
Polski język – trudny język? Jak faktycznie jest, mogły się o tym przekonać dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Zabrzu, które wzięły udział w spotkaniu z łamańcami językowymi.
Wybrani do udziału w międzynarodowym projekcie „LiBri: biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie”.
Przed nami literacko-historyczna podróż przez Zabrze! Projekt „Reymont – reaktywacja” to opowieść o przemysłowym dziedzictwie naszego miasta i Górnego Śląska.
Przed nami kolejny tydzień pełen wrażeń i aktywności! Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was z okazji ferii i nie tylko. Zawsze jest dobra pora, by wpaść do Biblioteki!
Tym razem bierzemy na warsztat temat, który może budzić kontrowersje – panowie i literatura miłosna! Czy romanse to wyłącznie domena kobiet?
To czas, gdy świat zwalnia, otula się białym puchem, a my szukamy ciepłych, przytulnych miejsc, w których można odpocząć i zrelaksować się.
Śląsk, jak malowany! Grzegorz Haiski od ponad 50 lat tworzy niezwykłe obrazy, w których zapisuje piękno śląskich pejzaży, architektury i ducha mijających czasów.